A Magyar Máltai Szeretetszolgálat valamennyi dolgozójától elvárja, hogy munkaidejét feladatai ellátására, a rászoruló emberek és gondozottai támogatására, ellátására fordítsa; a szervezet semmilyen politikai tevékenységet nem folytat - közölte a karitatív szervezet csütörtökön. Az LMP megdöbbenésének adott hangot a párt egyik aktivistájának elbocsátása miatt, aki részt vett a Schmitt Pál doktorijáról szóló jelentést elítélő keddi flashmobon.
"A Magyar Máltai Szeretetszolgálat huszonhárom éve teljesíti küldetését Magyarországon, és ez idő alatt semmilyen politikai tevékenységet nem folytatott. A szeretetszolgálatot most politikai szerepvállalással vádolják, amiért március 28-án elbocsátotta egy magát LMP-s aktivistaként meghatározó szociális munkását" - olvasható a szervezet közleményében.
Az aktivistát - mint írták - március elsején próbaidővel vette fel a segélyszervezet utcai gondozószolgálata. A próbaidő alatt bekövetkező elbocsátást a munkáltatónak nem kell indokolnia, "az érintettnek azonban megvolt róla a maga véleménye", amit az interneten közzé is tett első bejegyzésében.
A szeretetszolgálat közleménye felidézte, hogy az elbocsátott aktivista azt írta: "Tegnap tüntettem, ma kirúgtak. 20 hónap munkanélküli lét után próbaidőn voltam a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Utcai Gondozó Szolgálatánál. A mai napon szolgálatvezetőm közölte velem a visszavonhatatlan döntést, miszerint megszüntetik a munkaviszonyomat. Szakmai indokokat nem mondtak, de kifogásolták, hogy munkaidőben LMP-s telefonokat intéztem."
Az LMP csütörtöki közleményében azt írta, megdöbbenéssel értesült arról, hogy egyik tagját politikai véleményének kinyilvánítása miatt egyik napról a másikra kirúgták az állásából. A párt közlése szerint Bálint Gergelyt, az LMP keddi - Schmitt Pál államfő lemondását követelő -tüntetésének házigazdáját szerdán elbocsátották.
Az ellenzéki párt hozzátette, "az egyébként köztiszteletnek örvendő Máltai Szeretetszolgálat vezetősége leplezni sem igen próbálta, hogy a szociális munkásként dolgozó ellenzéki párttagot politikai nézetei miatt távolították el" a flashmob utáni reggelen. A legmegdöbbentőbb, hogy arra hivatkoztak, politikai tevékenysége összeegyeztethetetlen a segélyszervezet alapvetően katolikus beállítottságával - fogalmaztak.
"Mintha nem a bibliai 7. és 8. parancsolatot súlyosan megsértő köztársasági elnök volna a bűnös, hanem az, aki ezt nem hagyja szó nélkül" - írták, felvetve: "vajon mennyire egyeztethető össze a keresztény tanítással és az elemi erkölcsi normákkal egy szakmailag kiválóan teljesítő, próbaidőn lévő szociális munkás azonnali hatállyal történő elbocsátása?"
Az LMP szerint "ott tartunk, hogy már le sem kell szólni a pártközpontból, a politikai megfelelési kényszer ott buzgólkodik egyre több munkaadóban, beszivárog az egyetemekre, az emberek cenzúrázzák saját gondolataikat. Teljesen világos, hogy a Fidesz a rendszerváltás előtti kor utolsó maradványa" - zárul a párt közlemény.
Mint megírtuk: az LMP Csak úgy doktor úr ő, ahogyan én orvos! elnevezésű flashmobot hirdetett meg hétfő estére a Facebookon, miután publikussá vált a Schmitt Pál plágiumügyét vizsgáló bizottság véleménye.
A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a doktori eljárás a részletezett hiányosságokkal ugyan, de formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testnevelési Egyetem gyakorlatának. Mint írták, „a dolgozat szokatlanul nagy terjedelmű szövegazonos fordításon alapul, ami nem derült ki időben, holott annak feltárása a korabeli védési eljárás részét kellett volna, hogy képezze. A Testnevelési Egyetem szakmai hibát vétett, amikor ezt a szövegazonosságot nem tárta fel időben, s így a dolgozat szerzője azt hihette, hogy értekezése megfelel az elvárásoknak.”
A Semmelweis Egyetem rektora csütörtök délelőtt jelentette be, hogy a doktori tanács kezdeményezi Schmitt doktori címének visszavonását. A doktori tanács 22 tagjából 18 volt jelen, a többség a doktori cím elvétele mellett szavazott. Az egyetem szenátusa délután dönt.
A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.
A Schmitt Pál plágiumügyével kapcsolatos cikkeink itt olvashatók.