Schmitt Pálnak önként le kellene mondania - mondta Mile Lajos, az LMP országgyűlési képviselője azon a rendezvényen, amelyen Martonyi Jánossal vitázott. A külügyminiszter érdemben nem akart beszélni a Schmitt-ügyről, de annyit elmondott, hogy tiszteletben kell tartani a Semmelweis Egyetem doktori tanácsácsának és szenátusának döntését.
Mile Lajos a Corvinus Egyetemen tartott, Tárcatükör elnevezésű csütörtöki rendezvényen, amelyen Martonyi János külügyminiszterrel vitázott, Török Gábor politológus kérdésére válaszolva azt mondta: a "legszerencsésebbnek" azt tartaná, ha a köztársasági elnök maga ajánlaná fel a lemondását.
Közölte, az LMP eddig nem vonta kétségbe a köztársasági elnöki intézmény komolyságát, méltóságát, rangját, de - mint fogalmazott - ha most Schmitt Pál "nem jut el addig a józan belátásig, hogy önként távozzon, akkor a jövő héten meg fogjuk indítani az úgynevezett megfosztási eljárást". Hozzátette, hogy ehhez a parlamenti képviselők egyötödének a támogatása szükséges. Az eljárás végén az Alkotmánybíróság dönthet arról, megfosztja-e tisztétől a köztársasági elnököt.
Mile Lajos úgy fogalmazott, szomorúnak tartja, hogy "a történet idáig jutott", és hogy immár nemzetközi visszhangja is van.
Martonyi János külügyminisztert is megkérdezték az üggyel kapcsolatban, ám a politikus nem kívánt a témáról érdemben bármit is mondani. Jelezte ugyanakkor, hogy tiszteletben kell tartani az egyetemi autonómiát, a Semmelweis Egyetem doktori tanácsácsának és szenátusának döntését.
Az egyetem által felállított tényfeltáró bizottság kedden nyilvánosságra hozott jelentése arra a következtetésre jutott, hogy a doktori eljárás a részletezett hiányosságokkal ugyan, de formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testnevelési Egyetem gyakorlatának.
Mint írták, "a dolgozat szokatlanul nagy terjedelmű szövegazonos fordításon alapul, ami nem derült ki időben, holott annak feltárása a korabeli védési eljárás részét kellett volna, hogy képezze. A Testnevelési Egyetem szakmai hibát vétett, amikor ezt a szövegazonosságot nem tárta fel időben, s így a dolgozat szerzője azt hihette, hogy értekezése megfelel az elvárásoknak."
A Schmitt Pál plágiumügyével kapcsolatos cikkeink itt olvashatók.
A Semmelweis Egyetem rektora csütörtök délelőtt jelentette be, hogy a doktori tanács kezdeményezi Schmitt doktori címének visszavonását. A doktori tanács 22 tagjából 18 volt jelen, a többség a doktori cím elvétele mellett szavazott. Az egyetem szenátusa csütörtök délután dönt.
A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.