Hajdu: nem igaz, hogy fusizó kollégáikat fogták el a TEK-esek
Nem igaz, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai saját kollégáikat fogták el egy Pest megyei rendőri akció során - közölte hétfőn Hajdu János, a TEK főigazgatója a hvg.hu pénteken megjelent cikkére hivatkozva. Bár a cikk megírása előtt kérdéseinkre válaszolva sem a TEK, sem pedig a felügyeletét ellátó Belügyminisztérium nem cáfolta az információkat, most mégis megtették.
Saját kollégáikat fogták el egy Pest megyei rendőri akció során a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai – írta pénteken a hvg.hu. Az elitegység tagjai információink szerint egy vállalkozót védtek szabadidejükben „másodállásban”. A terrorelhárítás bevetési emberei, akik egy, még február elején elkövetett gyilkosság gyanúsítottjainak elfogására szervezett akcióban találták magukat szembe kollégáikkal.
Hogy ezt miként tehették meg az egyik legjobban fizetett rendőri testület emberei, és lettek-e ennek következményei, nem tudtuk meg, a TEK felügyeletét ellátó Belügyminisztérium kitérő válaszokat adott, a terrorelhárítók részéről pedig akkor külön nem reagáltak.
Hajdu János, a TEK főigazgatója a cikkre reagálva hétfőn újságírók előtt azt mondta, a leghatározottabban cáfolja az állításokat. A történtekről azt mondta, hogy a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság a TEK segítségét kérte egy 62 éves férfi elfogásához, akivel kapcsolatban a férfi elfogása közben két terrorelhárító "egy másfajta munkafolyamatot hajtott végre". Utóbbiról nem adhatott részletes tájékoztatást a rendőr dandártábornok, mert - mint mondta - "el kell fogadni, hogy ez egy titkosszolgálat".
Arról van szó tehát - magyarázta -, hogy "történt egy művelet, ahol az elfogás közben több, egyébként más munkafázist végrehajtó TEK-es kolléga dolgozott. Ez igaz, de egymást nem fogtuk el." Megjegyezte egyébként, hogy a 62 éves férfi életellenes bűncselekményért áll majd bíróság elé. A főigazgató közölte azt is, hogy jogi lépéseket tesznek a hvg.hu cikke miatt.
"Aki a TEK-et indokolatlanul támadja és besározza, az Magyarországot és a magyarok biztonságát befolyásolja" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a TEK Magyarország biztonságáért, nem pedig vállalkozók biztonságáért vállal felelősséget. Megjegyezte: ha felmerülne a gyanúja terrorelhárítók által végzett illegális tevékenységnek, azonnal a Nemzeti Védelmi Szolgálathoz fordulnának.
A cikkünk megírása előtt feltett kérdéseinkre a TEK-nél nem cáfolták az információinkat, és nem állították, hogy azok tévesek lennének, illetve semmi alapjuk sem lenne. Tafferner Éva, a TEK szóvivője többször is jelezte, megadják válaszaikat, miután a Belügyminisztérium az általuk elkészített szöveget jóváhagyja. Majd március 8-án a szóvivő azt közölte, mégsem nyilatkoznak külön, a belügy reagálása lesz az övéké is. Tafferner Éva még ekkor sem cáfolta a kérdésekben megfogalmazottakat.
Megkeresésünk konkrétan így szólt: „A hvg.hu számára szeretnénk tájékoztatást kérni arról, indult-e vizsgálat abban az ügyben, amely a múlt hónapban történt: a PMRFK bűnügyesei egy akcióhoz a TEK segítségét kérték. Az akció során pedig a TEK emberei saját kollégáikat fogták el. Kérem, tájékoztassanak arról, hogy ha az ügyben volt vizsgálat, akkor mi lett az eredménye! Történtek-e az üggyel kapcsolatban felelősségre vonások, ha igen, azok milyen következményekkel jártak? Miként lehet, hogy a TEK emberei szabadidejükben „bevédenek” egyes embereket? Ezt a „másodállást” a jogszabályok lehetővé teszik-e? Ha igen, akkor kérem, adják meg, melyek azok a jogszabályok!
A TEK működését felügyelő Belügyminisztériumnak elküldött kérdéseink ezekkel szinte teljesen megegyeztek. A minisztérium - amely válaszában szintén semmit sem cáfolt - a következő, a pénteki cikkben is szereplő választ adta: „A felderítés és az elfogás a szakmai szabályoknak mindenben megfelelően, törvényesen került végrehajtásra, vizsgálatot nem igényel. A hivatásos állomány munkavégzéssel járó egyéb jogviszony létesítésére vonatkozó irányadó jogszabályok: a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 65-66. szakaszai és a belügyminiszter felügyelete, irányítása alá tartozó egyes fegyveres szervekkel hivatásos szolgálati viszonyban állók szolgálati viszonyáról és a személyügyi igazgatás rendjéről szóló 64/2011. (XII. 30.) BM rendelet 37-40. szakaszai.”
A TEK főigazgatójának kérdéseinket követően több napja lett volna cáfolni az információkat, ezt azonban akkor nem, csak ma tette meg. Ebben arra hivatkozik, hogy a 62 éves férfi elfogása közben két terrorelhárító „egy másfajta munkafolyamatot hajtott végre”. Utóbbiról azonban azért nem adhatott részletes tájékoztatást – jelentette ki – mert „el kell fogadni, hogy ez egy titkosszolgálat.” A Hajdu János által elmondottak alapján viszont kíváncsiak lennénk arra, hogy szakmai hibát vétettek-e beosztottjai akkor, amikor egymásnak sem árulták el, hogy min dolgoznak.