A Magyar Rezidens Szövetség szerint reális veszélyt jelenthet, hogy ha röghöz kötik az orvostanhallgatókat, akkor külföldi intézmények vásárolják majd ki a medikusokat. Ezzel szerintük a már most is hatalmas méreteket öltő orvoshiány csak tovább mélyülne.
A felsőoktatási törvény azon módosítása, miszerint a diplomázást követő húsz éven belül a képzési idő kétszeresét Magyarországon kell ledolgoznia a végzetteknek, megosztja az egészségügyben dolgozókat. Lapunknak egy hatodéves egyetemista például azt mondta: ez még a méltányos kategóriába esik, „így van idő arra is, hogy külföldre menjek és képezzem magam, és mégsem próbálnak erőnek erejével itthon tartani”. Egy másik, szakvizsga előtt álló fiatal szerint viszont a kormányzat minden próbálkozása egyoldalú: „csak arról szól, hogy nekünk milyen feltételeket kell teljesítenünk, arról nem, hogy cserébe biztos megélhetést vagy normális munkakörülményeket kapunk”.
Sarokból is összeporszívózza
A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint önmagában ez a lépés nem fogja megoldani az orvoselvándorlás problémáját. „Olyan szintű az orvoshiány Európában, hogy adott esetben a nyugati kórházaknak az is megéri majd, ha kivásárolják a magyar doktorokat. A legtöbb orvossal külföldön egyéves szerződést kötnek az intézmények. Az orvosképzés 12 milliójába kerül az államnak, ennyiért kéne egy orvost tehát megvenni. Ezzel viszont külföldön akár megspórolhatják azt is, hogy évente kelljen új munkaerőt vadászni.” Azt Papp Magor is elismerte, hogy ez ugyancsak röghöz kötés lenne - hiszen valószínű, hogy egy „kivásárlás” esetén a külföldi intézmények is magukhoz akarják láncolni a szakembereket. De „nem mindegy, hogy egy orvos nettó százezerért, vagy nettó egymillióért dolgozik valahol". Ugyanakkor valószínű, hogy sokat nyom a mérlegen az, hogy ezt az elköteleződést majd nem éhbérért, kiszolgáltatottan kénytelen egy orvos megtenni, hanem nyugodt megélhetés mellett, közel nettó egy millióért. Hangsúlyozta, hogy az orvosok itthon tartásának az egyetlen lehetséges módjának továbbra is a bérek és a munkakörülmények rendezését tartja.
Több lapunk által megkérdezett közgazdász is azon a véleményen van: az orvosok röghöz kötése kétélű fegyver, ami akár visszafelé is elsülhet. Sinkó Eszter a Semmelweis Egyetem tanára szerint elképzelhető, hogy a „kivásárlás” csökkenti majd a magyarorvosok vonzerejét, hiszen ha például egy cseh vagy egy lengyel orvost ingyen is megkaphatnak, lehet, hogy őket választják. Sinkó szerint figyelemreméltó tény, hogy Lettországban és Litvániában jelentős mértékben sikerült visszaszorítani az orvosmigrációt pusztán azzal, hogy évente húsz százalékos béremelést sikerült kialkudniuka helyi egészségügyiseknek. „Szócska Miklós láthatóan mindent megpróbál,még a sarokból is összeporszívózza a forintokat, de az látszik, a meglévő szerény keretekből képtelenség egyszerre minden orvosnak vagy nővérnek béremelést kapni. Az ügynek jót tenne, ha a miniszterelnök is mellé állna és vállalná, hogy évről-évre, kiszámítható mértékben emelnék 2014-ig itthon is a kereseteket: ebben az esetben az elvándorlási hajlandóságot akár afelére is lehetne csökkenteni.”
Szócska: buzgó, de ügyetlen?
„Szócska Miklós láthatóan mindent megpróbál, még a sarokból is összeporszívózza a forintokat, közben azonban sok ügyetlenséget is csinál, gondolok arra, hogy a háziorvosokat kihagynák a béremelésből. Az ügynek jót tenne, ha a miniszterelnök is mellé állna: ebben az esteben az elvándorlási hajlandóságot akár a felére is lehetne csökkenteni.” Dózsa Csaba közgazdász szerint olyan tehetősebb országokban, mint Angliában vagy Norvégiában is orvoshiánnyal küzdenek, nekik pedig nem nagy kunszt kifizetni adott esetben ezt a pénzösszeget. „Ez egy kétélű fegyver, egyfelől ronthatja a magyar szakemberek mobilitását, másfelől az orvosmigrációt pusztán ezzel a lépéssel nem lehet megakadályozni.”
Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja szerint sem a norvég, sem a német, sem az angol intézményeknek nem pénzösszeg az, amit adott esetben egy magyar szakemberért kéne kifizetniük, "nem a pénz számít nekik, hanem az, hogy hol képezték ki azt az orvost. A magyar orvosképzés még mindig nagyon elismert, azt az összeget, amit egy magyar doktorért kérnek, a farzsebükből is képesek kifizetni." Miseta Attila szerint önmagában nem akadályozza meg a migrációt, hogy szerződést kötnek az orvosokkal - bár ez helyes -, pozitív motivációra, konkrétan a fizetések rendezésére is szükség van.