Kisemmizték a borsodi közmunkásokat?
Február közepe óta nem kapták meg közmunkabérüket a halmaji közmunkások - írja az Észak Online.
A lap szerint a halmaji közmunkások február 10-étől szerződtek az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatósággal április 30-áig napi nyolc órás munkára, amelyért havonta 71 800 forint bruttót (47 ezer forint nettót) kellene kapniuk heti kifizetésben.
A halmaji munkások megkezdték ugyan a munkát, de a bérüket sem a számlájukra nem utalták, sem postán nem kapták meg, sőt már a havi 22 500 forintos segélyt sem kapják, mert az csak a munkanélkülieknek járna, ám ők már közmunkások - írja az Észak Online.
A tizenegy közmunkás Halmaj határában, a Bársonyos patak mentén irtotta a bozótost, elmondásuk szerint pedig amikor több hét után érdeklődtek a közmunkabér után, azt a választ kapták, hogy ne merjenek szólni senkinek a csúszásról, mert akkor nem kapnak több közmunkát. "A negyedik hét végén közölték velünk, menjünk szépen haza, nem kell irtani a bozótost, majd jelentkeznek, mert nem kapták meg azt a pénzt, amire számítottak" - mondta az Észak Online-nak a brigád egyik tagja.
Nyakó István szocialista országgyűlési képviselő pénteken a helyszínen tájékozódott az ügyben, mint mondta, kizárt dolog, hogy az ügynek ne legyen felelőse, s az is, hogy ezek az emberek egy héten belül ne kapják jogos bérüket. „Ennyit az Orbán-kormány új közfoglalkoztatási programjáról. Talán nem a kormány médiamenedzselésére kellene 800 milliós pályázatokat kiírni, a pénzt erre szétosztogatni, hanem a beígért béreket kellene odaadni azoknak, akik ezért megdolgoztak" – kommentálta a történteket az országgyűlési képviselő.
A Stop.hu úgy tudja, a halmaji eset nem egyedi, több környékbeli település munkásai jártak ugyanígy. Nyakó István képviselő vasárnapi sajtótájékoztatóján azt mondta, szerinte százak járhatnak hasonló cipőben, de egyelőre megtippelni sem lehet a ki nem fizetett közmunkások számát. Az érintett települések polgármesterei elmondták, hogy ők tehetetlenek, próbálnak ugyan segíteni az embereken, de nem állnak rendelkezésükre a megfelelő eszközök.
A képviselő kijelentette, a hétfő reggeli munkakezdéskor hivatalos látogatást tesz a vízügyi igazgatóságon, és kérdőre vonja a munkáltatót a helyzetet illetően. Az ezután tartott sajtótájékoztatóján az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉmVízig) miskolci székháza előtt Nyakó SItván elmondta, a Belügyminisztérium illetékes államtitkárságától azt a választ kapta, hogy március 14-ig, szerdáig rendezik a problémát és a mintegy másfélezer érintett közmunkás szerdáig visszamenőleg megkapja a járandóságát.
Nyakó István azonban kijelentette, ezzel az ügy nincs lezárva, mert "hitegetés, ígéret, munkaszerződés és törvény ellenére ezek az emberek nem jutottak hozzá jogos járandóságukhoz", "ez a rendszer nem képes hetente finanszírozni a közmunkások bérét". Megemlítette, tudomása szerint jelenleg 12 vízügyi igazgatóságon mintegy 21 ezer közmunkás dolgozik.