Itthon MTI/hvg.hu 2012. március. 09. 17:18

CET-ügy: beperelte a fővárost az MKB Bank

A CET-beruházás miatt 25 millió euró, vagyis átszámítva körülbelül 7,5 milliárd forint és kamatai megfizetéséért indított pert az MKB Bank a Fővárosi Önkormányzat ellen a Fővárosi Törvényszéknél.

A pert a Porto Investment Hungary Kft. által kötött megállapodásban foglalt önkormányzati fizetési kötelezettség-vállalás alapján indították meg – derül ki a bank rövid közleményéből, amely a BÉT honlapján jelent meg pénteken.

Az Index egy hete írt arról, hogy a Fővárosi Önkormányzat visszamenőleg összesen több mint másfél milliárd forint bírsággal sújtotta a Közraktárak helyén felépített CET kulturpláza kivitelezőjét. A főváros jogellenes közterület-használat miatt napi 14 millió forintot, tavaly október 30-ig visszamenőlegesen összesen 1 milliárd 538 millió forint közterület-használati bírság 15 napon belüli befizetésére szólította fel a CET kivitelezőjét és beruházóját, a Porto Investmentet.

A beruházó nem ért egyet a bírsággal, mert a CET birtokba vételéről nincs jogerős ítélet, így nem lehet jogellenes használatról beszélni. A 8,5 milliárd forintért felépített kulturpláza a főváros szerint rossz minőségben és késve készült el, ráadásul a fizetési konstrukció sem előnyös.

Fazekas István

A beruházó banki hitelből építette fel a főváros telkén az épületet. A Porto Investment 28,4 millió euró hitelt vett fel korábban az MKB Banktól a 30,8 millió eurós beruházáshoz. A cégnél úgy vélik: a főváros különböző módokon szabotálta a CET átadását, ezért is volt csúszás.

A Porto Investment közbeszerzési pályázaton nyerte el a magántőke bevonásával megvalósuló, úgynevezett  PPP (Public Private Partnership) program keretében a beruházás és a 25 évre szóló üzemeltetés jogát. A terv az volt, hogy a bálnára hasonlító épületegyüttes, a CET kulturális-szórakoztató központ Budapest jelképévé váljon.

Az építményt eredetileg 2010 augusztusában kellett volna átadni, de most is üresen, kihasználatlanul áll.

Hirdetés
Gazdaság Fülöp István 2024. december. 27. 12:00

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

„Iparbiztonsági kockázatok a magyar akkumulátorgyártásban és az ezzel kapcsolatos kommunikáció” címmel átfogó elemzést tett közzé Éltető Andrea, a KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa, amelyben a magyar akkumulátoriparral kapcsolatban rámutat az iparbiztonsági kihívásokra, a lakossági tájékoztatás hiányosságaira és a civilek elhallgattatására is.