Itthon Kósa András 2012. március. 01. 17:49

Schmitt trükközésétől féltik a népszavazást

Hétfőn kezdheti népszavazási aláírásgyűjtő kampányát az LMP, ha a hétvégén a kongresszus is rábólint a kezdeményezésre. A párt négy vagy öt ügyben hívná az urnákhoz a választókat, a nem titkolt cél a politikai áttörés. Nem fogják visszautasítani senki segítségét sem, viszont elképzelhetőnek tartják, hogy a köztársasági elnök lehetetlen időpontra írja ki a referendumot.

„Egy hivatalban lévő köztársasági elnök elengedhetetlen feltétele a népszavazásnak” – ironizált az LMP egyik vezetője azzal kapcsolatban, hogy a párt – ha a kongresszus is rábólint a hétvégén – hétfőn elkezdheti az aláírásgyűjtést abban a négy kérdésben, amit jóváhagyott az Országos Választási Bizottság. Az LMP-ben azonban nem biztosak abban, hogy Schmitt Pál még köztársasági elnök lesz addigra.

Ha sikerül összegyűjteni a szükséges 200 ezer aláírást, a választók véleményt mondhatnak a 16 évre leszállított tankötelezettségi korhatárról; az álláskeresési járulék folyósítása időtartamának harmadára csökkentéséről; arról, hogy a próbaidő ismét maximum száz napig tartson a jelenlegi hat hónap helyett; valamint arról, hogy az éves szabadságból ne csak hét napot vehessen ki a munkavállaló akkor, amikor ő szeretné. Ezen kívül, egy ötödik íven azért gyűjtik majd az aláírásokat, hogy a nyugdíjjogosultság rendje helyreálljon – ebben az esetben még az Alkotmánybíróság döntésére vár, hogy kiírható-e népszavazás.

Forró ősz

A párt számításai szerint a nyár végén, ősz elején kerülhet sor a referendumra, de mint megtudtuk, komolyan tartanak attól, hogy a köztársasági elnök – bárki legyen is az, de a legnagyobb esélyt mégiscsak annak adják, hogy marad Schmitt Pál – lehetetlen időpontra tűzi ki a népszavazást. A törvény szerint ugyanis a négy (öt) kérdést akár külön-külön is ki lehetne tűzni, de ugyanilyen nehéz lenne nyilvánvalóan elég embert urnához vinni akkor is, ha augusztusban, a szabadságolások idején lenne a népszavazás. „Schmitt Pál úgyis akkorra tűzi ki, amikorra a Fideszben mondják neki” – mondta egy LMP-s képviselő.

Az Új Ellenállás ősszel a szavazóhelyiségekben is folytatódhat
Fazekas István

Az LMP addig is mindent bevet: az aláírásgyűjtési kampányra 30 millió forintot költenek, a párt ismert arcai is a vidéket fogják járni, már csak azért is, mert az eseményt hálózatépítésre is szeretnék felhasználni. A kistelepülések azért is szerepelnek majd különösen fontos célpontként, mert a kérdések nagy része éppen az itt élőket érintheti különösen érzékenyen. Ráadásul a Jobbik itt növelte a legjobban a támogatottságát, és az LMP ennek is szeretne – amennyire képes – gátat szabni.

Rossz az irány

„El akarjuk magyarázni az embereknek, hogy a Fidesz olyan irányba viszi az országot, ami teljesen ellentétes azzal, amerre azok tartanak, akikhez a legtöbben hasonlítani szeretnénk. Elég csak Szlovéniát megnézni, ott nem egy neoliberális politika érvényesült az elmúlt években, nem is érintette őket olyan súlyosan a gazdasági válság, és nem küzdenek olyan komoly társadalmi feszültségekkel, mint Magyarország, mert a komoly hozzáadott értékkel járó, képzett munkaerőt igénylő iparágakra tettek. Ehhez képest a Fidesz-kormány azzal akar versenyezni, hogy olcsóbbá tudja-e tenni a bérmunka számára Magyarországot még Malajziánál is. El akarjuk mondani a leszakadó térségekben élő munkanélkülieknek, hogy ha a gyerekeik 16 éves korban kiesnek az oktatásból, akkor nekik sem lesz esélyük soha arra, hogy rendes állásuk legyen. Ezek a kérdések nem a 300 forintos vizitdíjról szólnak, hanem arról, hogy merre menjen Magyarország” – mondta egy pártvezető.

Az LMP összesen 330 ezer szignót akar összegyűjteni, úgy számolnak, a párt maga 180 ezret képes lesz összeszedni, ezen felül egy Facebook-alkalmazás segítségével további 50-60 ezer aláírásra számítanak, a többit a támogató szakszervezetektől, civilektől várják. A Fideszhez közel álló Munkástanácsok kivételével minden szakszervezeti konföderáció támogatja a népszavazást. Kérdés, mi lesz a többi ellenzéki párttal. „Nehezen tudom elképzelni, hogy az MSZP ezek ellen kampányoljon, de nyilván az is kínos lenne nekik, ha nyíltan beállnának a kezdeményezésünk mögé. Ha mégis úgy döntenek, nem fogunk nemet mondani” – mondta a már idézett pártvezető.

A Jobbik a tankötelezettség kérdésében gyakorlatilag a kormányéval megegyező álláspontot képvisel (ők 17 éves korhatárt látnának jónak), így az LMP-ben most senki nem számít arra, hogy Vona Gáborék bármiben is támogatnák őket – nem is hiányolják ezt. Arra a kérdésre, hogy mit reagálnának, ha esetleg mégis ez történne, a politikus úgy reagált: „azért nem égetnénk el egyetlen aláírásgyűjtő ívet, mert jobbikos aktivisták gyűjtötték”.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.