Itthon hvg.hu 2012. február. 28. 17:18

Látványosan búcsúzik a tél, árvíz nélkül jön a tavasz

A nagy hideg utáni enyhülés nem tartott sokáig, kedd reggelre az ország nagy részén újra havazott. A tavasz azonban már nem várat sokáig magára.

Kedden reggel a Dunántúlra és Budapestre ismét borús idő és havazás érkezett. Jó hír azonban, hogy szerdán már országszerte változóan napos-felhős, erősen szeles, jóval enyhébb idő lesz, a jellemző hőmérséklet országos átlaga szerda reggel 3, kora délután 11 fok körül alakul majd. Említést érdemlő eső csak a Dél-Dunántúlon, délelőtt eshet – tájékoztatta a hvg.hu-t Pártai Lucia meteorológus.

Mint az eumet.hu vezetője mondta, a korábbi telekhez képest átlagos mennyiségű hó, illetve a szakaszosan megnövekedő hőmérséklet mellett most nem várható árvíz, a folyamatos, lassú olvadásnak köszönhetően, sem a Duna, sem a Tisza mentén.

Pártai Lucia elmondta: az, hogy a folyókon várható-e árhullám, három tényezőtől (mennyi hó esett az Alpokban, Kárpátokban, milyen az olvadás mértéke, milyen a víztározó medrek telítettsége) függ. A 2006-os, nagy észak-dunai árvíz idején, 18 köbméter volt az a hóból származó vízmennyiség, amit a Duna felső vízgyűjtője nem bírt már el. A „rekord árvizet” akkor a nagy olvadás és a komoly esőzés együttesen okozta. Az elkövetkező két hétben szakaszos olvadás igen, számottevő csapadék azonban nem várható.

A tél utolsó havazása lehet a keddi
MTI / Soós Lajos

„Idén az olvadás is szerencsés volt, fokozatos és kismértékű, a hóban tárolt vízmennyiség az átlagos, tél végi 9 köbkilométerhez képest az elmúlt héten 12 köbkilométer volt, azóta – még az átmeneti hétvégi kevés hó ellenére is – 11, 6 köbkilométerre csökkent. Ebből az Alpok felső szintjén 3,4 köbméter található, ez az a mennyiség, ami nem olvad el, hanem ott marad a csúcsokon. Tehát összességében körülbelül 8 köbméternyi víz az, aminek a hegyekből még le kell jönnie.”

A szakember összehasonlításképpen elmondta, hogy a Balaton vízmennyisége közel 2 köbméter, tehát még így is jelentős mennyiségű vízről van szó. Pártai Lucia azonban megnyugtató híreket közöl: „egyelőre semmilyen veszély nem fenyegeti a Duna mentén élőket. A víztározó meder alacsony vízállású, tulajdonképpen üres, van hely az elfolyásra, az olvadékvíz levezetésére. Most az alsó szinteken ismét olvad majd a hó az Alpokban, de van helye, ezért jelentős vízemelkedéssel nem kell számolni. Budapesten 300 centi a Duna vízszintje és a következő hat napban ez így is marad, mivel az Alpokban enyhülés, napos száraz idő lesz, komoly csapadék nem várható” – közölte a szakember, aki azt is elmondta, hogy a Tiszán még kedvezőbb a helyzet, ahol „a hóban tárolt vízkészlet semmilyen szélsőséges esetet nem mutat”.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.