Itthon MTI/Világgazdaság 2012. február. 20. 06:55

Pénz volt, mégis az utolsó pillanatra maradt sok egészségügyi fejlesztés

A lehetőségeknél és a terveknél is jóval kevesebb egészségügyi célú fejlesztés valósult meg a 2007 és 2013 közötti uniós pályázati ciklus első öt évében, s most a kormány a maradék pénz nagy részére, mintegy 150 milliárd forintra ír ki még az idén pályázatot - írja a Világgazdaság.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb elemzésére hivatkozva a Világgazdaság azt írja: 2007 és 2013 között három típusú programban 453 milliárd forint uniós támogatás használható fel egészségügyi fejlesztésekre. A TIOP keret felét, a TÁMOP-források alig 15 százalékát használták fel. A lemaradás az onkológiai fejlesztési programokban a legnagyobb, ezen a területen csak pályáztatásra jutott idő.

A periódus kezdete, 2007 óta az egészségügyi rendszer szerkezeti átalakításának infrastrukturális támogatására - ami nagyrészt szakrendelők létrehozását jelentette a kistérségekben - 32 pályázóval kötöttek szerződést. Az Új Széchenyi-terv keretében 2012-ben 10 milliárd forintot szánnak a járóbeteg-szolgáltatások fejlesztésére. A kórházakra pedig 44 milliárd forint jut, aminek felhasználását jórészt az egészségügyi államtitkársághoz tartozó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) koordinálja majd.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.