2012. február. 17. 11:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 17. 11:52 Itthon

Szijjártó: az EP-határozatnak nem lesz hatása az Európai Bizottságra

Ellenségének és ellenfelének tekinti Magyarországot a nemzetközi baloldal - mondta az InfoRádióban Szijjártó Péter a csütörtöki európai parlamenti határozat kapcsán. A miniszterelnök szóvivője szerint ez nem lesz hatással az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásokra.

"Sem a miniszterelnöknek, sem pedig a kormányfőnek nem kell, hogy legyen hivatalos álláspontja a csütörtöki európai parlamenti határozatot illetően" - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Szijjártó Péter, hozzátéve: ez "egy jogi kötőerővel nem rendelkező, teljes mértékben pártalapon meghozott döntés".

A miniszterelnök szóvivője azt mondta, minden egyes vita Magyarországról az Európai Parlamentben eddig pártpolitikai alapon zajlott, és minden úgy történik Strasbourgban, mint a budapesti parlamentben. Szijjártó Péter kijelentette: a határozatnak nem lesz hatása az Európai Bizottsággal történő tárgyalásokra, hiszen azok szakmai-jogi mederben zajlanak.

Hangsúlyozta, hogy a kormány pénteken küldi el válaszát a Bizottság által emelt kifogásokra, és úgy véli: a válasz alapján akár le is zárható az eljárás, hiszen valamennyi, az EB által kifogásolt pontban az európai jogrenddel harmonizáló döntéseket hozott a magyar parlament, ráadásul változtatási javaslatokat is küldenek a válaszban.

Az IMF kapcsán azt mondta: "mi készen állunk, rajtunk nem múlik a tárgyalások megkezdésének és lezárásának a gyorsasága".

"Magyarország a saját lábán áll, biztosított a finanszírozása. Nem hitelt kérünk, hanem pénzügyi védőhálót, amellyel a nemzetközi pénzügyi piacokon erősebb pozícióval tudunk jelen lenni" - erősítette meg a szóvivő.

Ahogy arról csütörtökön beszámoltunk, az EP-határozat nyomán újabb vizsgálatok indulhatnak Magyarországgal szemben, bár a határozatnak jogkövetkezménye nincs, csak politikai jelentősége. Az Európai Parlament meglepetésre nem a legnagyobb frakcióval rendelkező Európai Néppárt határozattervezetét szavazta meg Magyarországról, hanem a szocialisták és demokraták, a liberálisok, a zöldek, valamint az egységes baloldal előterjesztését, annak ellenére, hogy a Fidesz pártcsaládja, az EPP rendelkezik a legnagyobb számú frakcióval (271 képviselővel) a 752 tagú EP-ben. A hvg.hu értesülései szerint elsősorban a német és francia párttársak érezték túlzottan enyhének a Néppárt szövegváltozatát a magyar kormánnyal szemben.

Hirdetés