Itthon hvg.hu 2012. február. 14. 18:22

Egy autó a belvárosra: csoportosan menesztik a tűzoltókat?

Egyetlen fecskendős tűzoltóautó négy tűzoltóval maradhat Budapest belvárosában április 1-től, ha végrehajtják a tervezett létszámleépítéseket, átszervezéseket - derül ki egy szerkesztőségünkhöz eljutott levélből, melynek állításait nem cáfolta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Igaz, az OKF szerint még javulni is fog a védelem hatékonysága tavasztól. A szakszervezeti vezető nem így látja.

"Csak a VIII. kerületi tűzoltóságról 48 fő vonulós tűzoltót rúgnak ki április 1-jei hatállyal. A VIII. kerületi tűzoltóságon egyébként egy műszakban egyszerre 21-22 fő lát el készenléti szolgálatot 24/48 órás rendben. Ugyanilyen arányú elbocsátásokról szólnak a hírek az V., a IX, a X., a XIII., a XVII., a XIX. és a XXII. kerületek vonatkozásában is" – áll abban a szerkesztőségünknek küldött levélben, ami a Fővárosi Tűzoltóság átszervezése utáni veszélyekre figyelmeztet.

Január elsejével ugyanis – a katasztrófavédelemről szóló törvény alapján – létrejött a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI), amelybe a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság és a Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság is beletartozik. Ennek nyomán több tucatnyian veszíthetik el munkájukat. A leépítéssel kapcsolatos gondokat feltáró, a belső viszonyokat jól ismerő levélíró szerint, ha minden kerületben egy tűzoltóautó marad a korábbi kettővel szemben, akkor egy nagyobb metrótűznél vagy természeti szerencsétlenségnél a főváros védhetetlen lesz.

Vízfejű lesz a katasztrófavédelem?

Szintén problémás helyzeteket okozhat az – a levélben írtak alapján –, hogy a vonulós tűzoltók mellett kevesebben dolgoznak majd a tűzoltóság központjában; kevesebben fogadják a segélyhívásokat és irányítják a mentési munkákat. Minderről a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) azt nyilatkozta az Indexnek, hogy a változások révén nem gyengül Budapest tűzbiztonsága. Hangsúlyozták azt is, hogy a főigazgatóság adatai alapján a szervezeti átalakítás révén mintegy negyven vezetői beosztás szűnik meg, ezeket a beosztásokat a végrehajtói állomány megerősítésére csoportosítják át.

A tűzoltók attól tartanak, a főváros védelmi képessége komolyan csökkenhet az átszervezések, elbocsátások után
MTI / Mészáros János

A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke, Árok Kornél szerint az átszervezéssel ráadásul vízfej alakulhat ki a szervezeten belül. „Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint 2011. január 1-jéhez képest most áprilistól 1167 tiszttel és 567 zászlóssal lesz több, ugyanakkor a végrehajtói állományt jelentő tiszthelyettesek száma 265-tel kevesebb lesz. Ez az állomány szempontjából egy feje tetejére állított piramis, hiszen a középvezetői réteg nő, nem a vonulós tűzoltók száma. Ezért erős kételyeim vannak arra vonatkozóan, hogy minden rendben lesz-e” – hangsúlyozta a szakszervezeti vezető. „Egyelőre kevés konkrétumot tudunk az átszervezésekről” – jegyezte meg Árok Kornél, a szakmai egyeztetések csak ezután kezdődnek el. "A jelenlegi ismereteim alapján is látszik az, hogy nem lesz költséghatékonyabb a rendszer, hiába érvelnek ezzel" – összegezte meglátásait.

Az OKF szerint minden rendben, egy tűzoltósági vezető nem túl bizakodó

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője, Hajdú Márton tűzoltó főhadnagy a hvg.hu-val azt közölte, hogy a „tervezett szervezetalakítás semmilyen formában nem gyengíti Budapest tűzbiztonságát, sőt a rendelkezésre álló erők és eszközök optimális elosztásával, további tűzoltólaktanyák, katasztrófavédelmi őrsök létrehozásával kívánják javítani a lefedettséget, helybe vinni a védelmet”.

A mentő és megelőző tűzvédelem átalakulása egyébként – a tájékoztatás szerint – lehetőséget teremt „a meglévő erők és eszközök átcsoportosítására, optimalizálására, ami hatékonyabb, gazdaságosabb működést eredményezhet a tűzvédelmi tevékenységen túl a polgári védelemben, az iparbiztonság területén, valamint a kritikus infrastruktúrák azonosításában és védelmében is". „Az átszervezés indoka elsődlegesen az, hogy a korábbi három önálló irányító szervezetből egy szakmai szervezet jön létre… Fontos vezérlő elv, hogy a vezetői beosztások számát csökkentsük, az erőforrásokat a végrehajtás szintjére csoportosítsuk át. Ennek megfelelően 17 főosztályvezetői és 23 osztályvezetői beosztást a végrehajtói állomány megerősítésére csoportosítunk át” – közölte a szóvivő helyettes.

A rendvédelmi dolgozók egy korábbi tüntetésén
Stiller Ákos

Amire nem kaptunk választ

A készenlétben tartott járműveket az adott egységek, tűzoltólaktanyák feladatainak mennyisége alapján osztják szét, s "ebből adódik a gépjárműfecskendők számának csökkenése is". „A főváros az országban egyedülálló lehetőségekkel bír, hiszen rövid időn belül, egy időben akár három V. fokozatú erőt magában foglaló beavatkozó egység is felállítható, ami biztosítja akár a metróban keletkező események, akár más kiemelkedő esemény gyors és hatékony felszámolását”. A speciális egységek nem szűnnek meg, s „a központi ügyeleten a jelenlegi csoportlétszám csökkenése" ellenére, ha szükséges, a kerületi parancsnokságok ügyeletesei bekapcsolódnak a munkába.

A levél szerint egy tűzoltó ezredest megfenyítettek, csak azért, mert tájékoztatta az állományt a várható leépítésekről, átszervezésekről. Erre irányuló kérdésünkre az OKF nem válaszolt. Ugyanígy nem kaptunk választ arra, hogy mi az oka annak, hogy a leépítések közben a középvezetők létszáma emelkedik, a végrehajtásban részt vevőké csökken (mint azt Árok Kornél szerkesztőségünknek állította), a leépítések mellett miként tudják megerősíteni a végrehajtói állományt. A levél szerint sok fiatal most végzi el a tűzoltóiskolát, nekik a korábbi ígéretekkel szemben nem adnak munkát, kérdésünkre, hogy ez igaz-e, szintén nem kaptunk választ.

Hirdetés