Magyarország beteg kentaur - kezdi a legfrissebb elemzését Lengyel László a Népszabadság hétvégi mellékletében. A közgazdász az állam előtt hosszú-, közép-, és rövidtávú problémákat is elemez. A legsűrgősebb és már robbanásveszélyes helyzetből hármat is lát.
A z analízis onnan indul, hogy egy komplex válság metszéspontján áll Magyarország. Hosszú távon, az évezred fordulója óta az ország elkanyarodott az észak-nyugat-európai fenntartható pályáról a délkelet-európai fenntarthatatlan pályára. Középtávon elfogytak a növekedés tartalékai, rövidtávon pedig három, robbanáspontig jutott helyzetet kellene kezelni.
Ezek: Budapest csődje; a nagyvárosok fizetőképességének elvesztése és eladósodása, illetve Északkelet-Magyarország társadalmi-gazdasági összeomlása. E problémák a közgazdász elemző szerint egyre inkább harapófogóba szorítják a "homo orbanicust".
Lengyel azt írja: kiutat az jelenthet, hogy "az elhibázott unortodox gazdaságpolitika csődje és az alkotmányos jogállam lebontásának nemzetközi hatása a magyar kormányt megállapodásokra kényszeríti az Európai Unióval és az IMF-fel". Szerinte enélkül a megállapodás nélkül Magyaorrszág elveszti fizetőképességét.
- Nemcsak a kormánynak és a mögötte álló választói csoportoknak, de a demokratikus ellenzéki pártoknak és szavazóiknak is dönteniük kell arról, hogy együttműködnek-e Európával, az észak-nyugat-európai utat választják, vagy megtagadják az együttműködést és külön úton próbálnak járni" - írja a Népszabadságban Lengyel László.