Tárki: a fiatalok közel harmada már a Jobbiké
A Jobbik a 2011-es év nyertese, főleg a fiatalok körében szerzett szimpatizánsokat - áll a Tárki felmérésében. A Fidesz-tábor megcsappant, az MSZP éppen hogy előzi a Jobbikot, az LMP pedig túlélt.
A teljes választókorú népességen belül a Jobbik 2011 utolsó negyedévére lényegében beérte a második helyezett MSZP-t, a fiatalok körében pedig egyértelműen a második helyre került azáltal, hogy a 37 év alatti szavazók közel harmada szavazna rájuk - áll a Tárki kutatásában.
2011 négy negyedévét elemezve a Tárki kutató szerint bekövetkezett az, amit korábban már sejthettek: tavaly a kormányzó Fidesz-KDNP elvesztette szimpatizánsainak harmadát, a pártválasztók között egy év alatt 60 százalékról 42 százalékra csökkent. Ezalatt az MSZP megőrizte ugyan a második legnépszerűbb párt státuszát, de csak éppen hogy, mivel a Jobbik népszerűsége erősen megközelítette az MSZP-ét: a pártszimpátiával rendelkezők között 21 százalék körül állnak a szocialisták, a Jobbik pedig kicsivel 20 százalék fölött áll. Mindeközben az LMP túlélt.
A fiatal szavazók között a trendek azonosak: a Fidesz-KDNP népszerűsége csökkent a 37 év alatti választók körében, valamennyivel 40 százalék fölött áll, az LMP változatlanul tíz százalék alatt áll, ezeknél a pártoknál a fiatal szavazók pártszimpátiájának alakulása nem tér el az idősebbekétől a legnagyobb és a legkisebb támogatottságú parlamenti párt esetében - áll az elemzésben.
Az MSZP szimpatizánsainak aránya is nagyjából stabil a vizsgált időszakban, de a támogatottság szintje az összes választó körében sokkal magasabb, mint a 37 év alattiak körében, utóbbi körben 14 százalék körül jár a szocialisták népszerűsége. Ugyanakkor a Jobbik szimpatizánsainak tábora a 18-37 évesek között sokkal gyorsabban nő, mint a teljes népességben, immár 30 százalékon áll. Ennek tudható be, hogy a választásra jogosult fiatalok között a Jobbik sokkal népszerűbb, mint az MSZP - írja kutatásában a Tárki.
A 37 év alatti választók körében a pártok szimpatizánsainak társadalmi összetétele sok tekintetben eltérő, ezek közül a vallásosságra és a roma származásra tér ki az elemzés. A vallásosság megélése kérdésében a 37 év alatti magyar felnőttek körében a legtöbben azzal az állítással értenek egyet, hogy nem vagy a „maguk módját vallásosak” (38, illetve 48 százalék). A Jobbik és az LMP hívei körében a legmagasabb a magukat nem vallásosnak vallók aránya, az MSZP szimpatizánsai érzik magukat legnagyobb arányban a „maguk módján vallásosnak”, s az LMP támogatói között vannak a legtöbben, akik nem döntötték el, hogy vallásosak-e.
A 18-37 év közöttiek körében a kérdező megítélése szerint roma származásúak aránya 11 százalék (szemben a minden 18 év feletti válaszadót lefedő teljes pártszimpatizáns minta 7 százalékával), s arányuk az MSZP hívei között a legmagasabb (18 százalék), míg az átlagnál magasabb a Fidesz-KDNP szavazói körében (14 százalék), átlagos az LMP (9 százalék) és kiemelkedően alacsony a Jobbik szimpatizánsai között (1 százalék).