2012. február. 08. 08:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 08. 09:25 Itthon

Nol: szándékosan húzzák az időt az LMP-s élőlánc ügyében

Még folyamatban vannak azok a büntetőeljárások, amelyeket az LMP országgyűlési képviselői és aktivistái ellen indítottak a hatóságok a tavaly decemberi „leláncolós” akciójuk után. Lehet, azért húzzák az időt ebben az ügyben, hogy elkezdődjön a parlament tavaszi ülésszaka, és a kormánypártok kegyelmet gyakorolhassanak – legalábbis ezt írja a szerdai Népszabadság bennfentes forrásokra hivatkozva.

Tavaly december 23-án reggel az LMP által meghirdetett tüntetésen néhány tucat aktivista a Parlament déli, illetve északi kapuja mellett sorakozott fel, így tiltakoztak az aznap szavazásra váró jogszabályok, elsősorban a stabilitási és a választójogi törvény ellen. Később a hozzájuk csatlakozó LMP-s képviselőkkel együtt leláncolták magukat az autóbejáratoknál. A rendőrök hidegvágóval vágták el a láncot, majd kisebb dulakodás alakult ki, amikor félretolták az aktivistákat a kaputól.

Giró-Szász András kormányszóvivő év elején jelentette be: a kormány javasolni fogja a parlamentnek, hogy gyakoroljon közkegyelmet az ügyben.

Az LMP képviselői visszautasították a kegyelmi szándékot, azt mondták, hogy tudták, mit csináltak, és vállalják annak következményeit. Ugyanígy nyilatkoztak a Demokratikus Koalíció érintett képviselői is.

A közkegyelemhez törvényt kellene alkotnia az Országgyűlésnek.

Az ügyben illetékes Budapesti Rendőr-főkapitányságtól a Népszabadság kérdésére azt közölték: személyi szabadság megsértésének gyanúja miatt folytatják az eljárást, amelyre két hónap áll rendelkezésre. Arra, hogy valóban a kormányzati közkegyelem bevárása miatt csúszik-e az eljárás befejezése, annyit válaszoltak: vélekedéseket nem minősítenek.

Két jogvédő szervezet, a TASZ és a Helsinki Bizottság munkatársai abszurd drámába illő fordulatnak minősítették korábban a kormány közkegyelmi javaslatát a parlamenti élőlánc ügyében.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?