2012. február. 06. 17:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 06. 17:04 Itthon

Az Akácfa utcában tüntetnek a BKV-sok holnap

Demonstrációt hirdettek a BKV szakszervezeti szövetségei kedd délutánra a BKV Akácfa utcai székháza elé, tiltakozásul a dolgozókat érő megszorítások ellen.

A Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetsége (KEKSZ) és a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) közös demonstrációját azért tartják, mert az érdekképviseletek úgy látják, a BKV vezetői semmibe veszi a dolgozókat, nem folytatnak érdemi tárgyalásokat a kollektív szerződésről, és a bértárgyalások sem komolyak. 

Nemes Gábor, a KEKSZ alelnöke korábban azt mondta, követelik, hogy tartsák meg az eddigi kollektív szerződésben (ksz) foglalt juttatásokat, hosszabbítsák meg a ksz érvényét június 1-jéig, a BKV vonja vissza a szerintük törvénytelen és indokolatlan intézkedéseit, azonnal engedélyezzék az alkatrészek beszerzését, dolgozzák ki a BKV középtávú finanszírozási modelljét, és hozzák nyilvánosságra a buszüzemeltetési modell gazdaságossági számításait. 

A szervezet vezetője közölte: a demonstráció utánra további lépéseket is kilátásba helyeznek arra az esetre, ha nem érik el céljukat, de a sztrájk csak az egyik eszköz. Nemes Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy két hónapja a BKV felmondta a kollektív szerződést, mert 5 milliárdos megtakarítást szeretne elérni. Hangsúlyozta, hogy a felmondás egy hónap múlva lép hatályba, de érdemben semmilyen tárgyalások nem voltak. 

Gulyás Attila, a VTDSZSZ elnöke a demonstrációt bejelentő sajtótájékoztatón azt mondta, "minősíthetetlen", hogy a kormány és a főváros folyamatosan a csőd szélén tartja a BKV-t. Közölte, ez azzal is jár, hogy az utasok egyre rosszabb szolgáltatást kapnak, mert bár a dolgozók mindent megtesznek, csodákra ők sem képesek. Kitért arra, hogy több munkavállaló létbizonytalanságba került és ez a BKV működését is befolyásolja. Hozzátette: a közlekedés veszélyes üzem, sok múlik a dolgozók fegyelmezettségén, de ezt létbizonytalanságban nehéz garantálni.

Január végén a BKV vezetősége arra kérte a szakszervezeteket, fújják le a tervezett tüntetést. A kérést azzal indokolták, hogy a BKV részére a tulajdonos főváros által nyújtott tagi kölcsönnel, illetve támogatással májusig biztosított a társaság működése. "Amíg nem ismert a BKV ennél távolabbi jövője, feleslegesnek, ezért átgondolatlan lépésnek tartjuk a szakszervezetek által február 7-ére bejelentett tüntetést" - tették hozzá.

"Mindig van valami határidő, de sosem változik semmi. Nem lehet így tovább halogatni. Nem folynak érdemi tárgyalások, nem érdemlik meg a munkavállalók, hogy ilyen körülmények között kelljen dolgozniuk” – reagált a kérésre akkor a hvg.hu-nak Nemes Gábor, a Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetségének (KEKSZ) alelnöke.

Mivel a kedvezőtlen intézkedések az utasokat is érintik, a demonstrációra várják a törzsutasokat is, és kérik őket, álljanak ki a BKV-s dolgozók mellett - tette hozzá akkor az érdekképviseleti vezető.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.