Schmitt-díj: a felirat megváltoztatása miatt magyarázkodik a KEH
A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) szerint az új alaptörvény és az ahhoz kapcsolódó új kitüntetési törvény tette szükségessé a köztársasági elnök által adományozott kitüntetések névváltoztatását, illetve azt, hogy ne szerepeljen a díjon Schmitt Pál neve. Az MSZP beismerésként értelmezte, hogy a plágiummal gyanúsított köztársasági elnök nevét eltávolították az általa alapított érdeméremről.
A KEH megerősítette, hogy az eredeti tervekkel ellentétben mégsem szerepel majd a köztársasági elnök által adományozható kitüntetésen a "Dr. Schmitt Pál köztársasági elnök érdemérme" felirat.
A KEH csütörtöki közleményében emlékeztetett, hogy Schmitt Pál január 16-án hozott határozata szerint a jövőben a Magyarország Köztársasági Elnökének Érdemérme és Magyarország Köztársasági Elnökének Díszoklevele Éremmel elnevezésű kitüntetéseket adományoz majd. A kitüntetést kísérő dokumentumon továbbra is Schmitt Pál saját kezű aláírása szerepel - fűzik hozzá.
A köztársasági elnök két héttel ezelőtt hozott döntésével egyúttal hatályon kívül helyezte azt a 2010. szeptemberi határozatot, amely úgy rendelkezett, hogy a kitüntetés hátoldalán a "Dr. Schmitt Pál köztársasági elnök érdemérme" felirat látható. A változtatásra a KEH szerint az alaptörvény és az új kitüntetési törvény miatt volt szükség.
Az MSZP szintén csütörtökön írt közleményében beismerésként értelmezte, hogy a plágiummal gyanúsított köztársasági elnök nevét eltávolították az általa alapított érdeméremről. A szocialisták szégyenteljesnek tartják, hogy Schmitt Pálnak ilyen határozatot kellett aláírnia, Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja ezért az államfő lemondását szorgalmazta.
A hvg.hu januárban számolt be arról, hogy a jelenlegi köztársasági elnök 1992-ben benyújtott kisdoktori értekezésének legnagyobb része egy bolgár sportkutató, Nikolaj Georgiev francia nyelvű munkájának többnyire szó szerinti fordítása és átvétele, ami felveti a plágium gyanúját. Cikkünk megjelenése után kiadott közleményében a KEH „a leghatározottabban visszautasította” a plágium vádját. Később az érintett Semmelweis Egyetem vizsgálóbizottságot állított fel az ügy miatt.