Prémiumot érdemelne Belénessy Csaba, az MTI Zrt. vezérigazgatója a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának egyik tagja szerint, amiért a kitakart Lomnici Zoltán ügyében vállalta a felelősséget – derül ki a kuratórium tavaly decemberi ülésének jegyzőkönyvéből.
Tavaly december 3-án a Duna Tv és az MTV egyik híradójában kitakarták Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét arról a felvételről, amelyen Tőkés László nyilatkozik. Az ügyből botrány lett. A történtek tisztázására elrendelt vizsgálat során Élő Gábort, az MTI Hírcentrum igazgatóját és Papp Dánielt, az MTVA hír- és hírháttérműsoraiért felelős főszerkesztőjét végül felmentették.
Az ügyet megvitatta a Közszolgálati Közalapítvány Kuratórium (KKK) is, Lomnici Zoltán arcának kitakarása a 2011. december 14-én, a rádió Pollack Mihály téri irodaházában megtartott ülés egyik napirendi pontja volt. A megbeszélés elején felolvasták Dobos Menyhértnek, a Duna TV Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának és Medveczky Balázsnak, az MTV Nonprofit Zrt. vezérének a leveleit. A levelekben mindketten leszögezik, hogy az általuk irányított szervezet munkatársai a „jelzett esetben” nem érintettek.
A túlzott szereplési vágy indított el mindent?
A történtekért a felelősséget elvállaló Belénessy Csaba, az MTI Zrt. vezérigazgatója a kuratórium ülésén saját maga példátlan dolognak mondta azt, hogy egy embert olyan eszközökkel tüntetnek el a képről, ami kriminalisztikai műsorokban szokásos. „Ugyanakkor semmiféle koncepció, prekoncepció nem volt mögötte” Hegedűs István, az illetékes főszerkesztő helyettes részéről – tette hozzá Belénessy Csaba. Elmondta, Hegedűs, aki a Duna Televízió Híradókért felel, Élő Gábor helyettese, azt az utasítást adta, hogy az anyagban négy ember szerepeljen.
A téma a kettős állampolgárság szlovák elutasítása volt, „ezért az volt az utasítás, hogy az Emberi Méltóság Tanácsának az akciója kapcsán szólaljon meg Tőkés püspök… Boldogi Olivér, egy felvidéki színész, egy ottani állampolgár, akit szintén ilyen atrocitás ért. Megszólalt benne a szlovák minisztérium egy illetékes tisztviselője, és megszólalt a 99 éves hölgynek a leánya, akit ugye szintén megfosztották az állampolgárságától… szerintem vitathatatlan, hogy ennek a négy személynek kellett megszólalnia ebben a dologban.” Ezek után a vezérigazgató megjegyezte: „Az volt, hogy ugye tudjuk jól, hogy Lomnici Zoltán fogékony a média nyilvánossága iránt. Tehát nyilvánvaló, hogy fölmerült őbenne is, hogy mi lenne, ha megszólalna.”
Hozzátette: a szerkesztő csak négy megszólalót kért, ám „azt senki nem mondta, hogy takarja ki a képről bárki Lomnici Zoltánt. Aki egyébként most el kell mondjam, beállt a kamera elé, tehát a Tőkés püspök mögé, amikor nyilatkozott. Nem az első, nem az utolsó eset, amikor valaki meg akarja magát láttatni” – idézte fel az anyagot az MTI első embere. Majd azzal folytatta, hogy a „riporter és a vágó, azt az utasítást, hogy ez a négy személy szerepeljen és Lomnici Zoltán ne szerepeljen ebbe az anyagba, ezt úgy értelmezte, hogy ne is látsszon, és ezzel a brutális módon, mert másképp nem tudták megoldani, kitakarta a képből.” Mindezt Belénessy megmagyarázhatatlan módszernek és ezzel együtt megengedhetetlennek tartotta.
Az MTVA által elindított fegyelmi eljárásokban az MTI nem vett részt. Ehhez azt fűzte hozzá a vezérigazgató, hogy ha újra „előfordul ehhez hasonló, akkor Hegedűs István elindult a leváltás felé vezető úton. De úgy éreztem, hogy régi, kipróbált katonáról van egyébként szó az ő személyében.”
Nem mindenki elégedett
A kuratórium egyik tagja, Németh Vladimir furcsának mondta, hogy az MTVA által elmarasztalt három embert az MTI-nél nem hallgatták meg. „Ismereteim szerint a három elmarasztalt személy nem ismerte el a felelősségét, ők egy beszélgetésen vettek részt, amely beszélgetés nem is volt vizsgálatnak nevezve… Sajnos engem nem elégített ki vezérigazgató úr a válasza" – tette hozzá arról érdeklődve, hogy további vizsgálat folytatására van-e lehetőség. Erre KKK elnöke, Balogh László megjegyezte, „a hírműsorok arról híresek, hogy többségükben élő adások, amit nem lehet átvenni, nem lehet előre felelősséget vállalni, és nem véletlenül telepítették ezeket a feladatokat a Hírcentrumhoz… a tartalommal összefüggő kérdésekben a Kuratóriumnak semmi hatásköre nincs a Médiatörvényt illetően.”
Következő felszólalóként ismét Belénessy Csaba kapott szót, aki többször is azt hangoztatta, hogy nem érti, hogy egy riporternek és egy vágónak miként jut eszébe egy ilyen megoldás. „Erre nem tudok válaszolni. És engem ez aggaszt egyébként” – közölte a jegyzőkönyv szerint.
Személyeskedésmentesen
Kránitz László kuratóriumi tag sem tudta elhinni „azt, hogy egy vágónak meg egy riporternek egyszer csak eszébe jut, hogy á, kitakarom, mert most úgy ébredtem. Ilyen nincs, gondolom, ezt mindegyikünk tudja.” Kránitz kifejtette, hogy az ügy miatt kialakult tiltakozások során megnevezett felelősökhöz képest az MTI vizsgálata, „meg az MTVA-nak a vizsgálata is pontosan nem azokat az embereket nevezi meg felelősnek. Ez, mondjuk, engem elgondolkodtat. Itt gondolok az Élő Gáborra például, aki tulajdonképpen valószínűleg az egésznek az atyja. De én nem akarok személyeskedni, nem ismerem az Élő urat se, tehát csak a híradásokból tájékozódom. Ez elgondolkodtató.”
Majd a kuratóriumi tag megjegyezte: „Azok a tanulmányok, amiket korábban szoktam idézni, miszerint a közmédiumok politikailag elfogultak, nem objektívek, hiteltelenek, azokra most nagyon szépen ráerősített ez az eset, s újból rontott ezen a helyzeten.” Majd hozzáfűzte: „egyébként meg a Csabának adnék prémiumot, mert vállalta az ezzel járó felelősséget”. Erre Balogh László kuratóriumi elnök azt mondta: „amikor a Csaba prémiumfeladatait értékeljük, akkor el fogom mondani, hogy ezért kiemelt prémium jár, a kitakarásért”.