2012. január. 31. 12:00 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 31. 11:47 Itthon

A vörösiszap-lerakót is vizsgálná Fülöp Sándor

Az almásfüzitői veszélyeshulladék- és vörösiszap-lerakó, illetve a bátaapáti atomhulladék-temető állapotának vizsgálatát is kezdeményezi a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala Fülöp Sándor munkatervéről keddi közleményében.

A január elejétől az egységes ombudsmani hivatalban, az alapvető jogok biztosának helyetteseként működő Fülöp Sándor a közlemény szerint témaként jelölte meg az élethez, az egészséges környezethez és a tulajdonhoz való jog érvényesülése szempontjából - és a kolontári katasztrófa utáni élénk társadalmi érdeklődésre, valamint környezetvédők panaszára is alapozva - az almásfüzitői veszélyeshulladék- és vörösiszap-lerakó állapotát. 

Mint írják, az ombudsman-helyettes hivatalból utóvizsgálat indítását javasolja a jövő nemzedékek életére, az egészséges környezethez való jog érvényesülésére is kiható ügyek közül például a bátaapáti atomhulladék-temető körülményei miatt.

A közlemény szerint Fülöp Sándor kezdeményezi, hogy az új feladatok között szerepeljen a környezetvédelmi hatósági rendszer működésének, a településrendezés és a környezeti vizsgálatok összefüggéseinek, az ivóvíz-szolgáltatás környezetvédelmi, közegészségügyi elemeinek felügyelete is, hiszen "az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése 2011 nyarán önálló emberi jogként ismerte el az egészséges ivóvízhez való hozzájutást".

Az ombudsmani hivatal szerint komplex elemzést kell végezni a fenntartható helyi közösségek előtt álló jogi akadályokról, a megújuló energiahordozók elterjedésének jogi és szervezeti problémáiról és a városi közlekedéssel kapcsolatos környezetjogi, közlekedési és tulajdonjogi kérdésekről is - olvasható a közleményben.

A közlemény szerint az új törvényi szabályozás az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának a "jövő nemzedékekkel kapcsolatosan kivételesen érdekvédelmi feladatokat is előír"; ennek kapcsán továbbra is együttműködik majd a parlamenti bizottságokkal, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanáccsal, az Országos Környezetvédelmi Tanáccsal, a tudományos világgal, az egyházi és a civil szervezetekkel, illetve a gazdasági érdekképviseletekkel.

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt - a vádirat nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel -, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.

Hirdetés