Tüntetni fognak egy Kodály köröndi bérpalota lakói
Tiltakozó demonstrációt szerveznek a VI. kerületi Kodály köröndi bérpalota felújítási munkáinak mielőbbi rendezésére a társasház lakói hétfőre. A városrész önkormányzata ezzel kapcsolatban arról tájékoztatta az MTI-t, minden lehetséges törvényes lépést megtesznek, a beruházóval azonban a lakók kérése ellenére sem tudnak szerződést bontani, mivel több milliárdos kártérítést kellene fizetniük, ami az önkormányzat csődjéhez vezetne.
Az Andrássy út 83-85. lakói azt követelik az önkormányzattól és a vele szerződött beruházótól, hogy haladéktalanul teljesítsék vállalásaikat. A lakóközösség közleménye szerint a Kodály köröndön található, UNESCO világörökség részének nyilvánított és műemléki besorolású épület felújítási munkáira 2000-ben kötött szerződést az önkormányzat, a munkálatokat azonban nem végezték el.
Mint arról beszámoltak, "az off-shore hátterű beruházó, Arie Yom Tov cége" 2008-ban elkezdte ugyan a bontási munkákat, de 2009-ben le is állt azokkal, jelentős károkat hagyva maga után. Hozzátették, hogy a beruházó a zárófödémet kibontotta, a tetőszerkezetet megbontotta. Az érintettek szerint a ház életveszélyes, de a befektetővel és az önkormányzattal folytatott egyeztetések az elmúlt évben semmilyen konkrét eredményre nem vezettek.
A lakóközösség azt követeli az önkormányzattól, hogy a következő testületi ülésen döntsön a beruházóval kötött szerződés felmondásáról és lépje is meg azt. "Ha az épület állapotával kapcsolatban kialakult problémákat az általuk kötött szerződéssel 12 év alatt nem tudták megoldani, sőt csak tovább súlyosbították a ház kritikus helyzetét, legalább ne akadályozzák a tulajdonosokat abban, hogy saját maguk kereshessenek megoldást" - olvasható az ottélők közleményében. Emellett arra is felszólították a városrész önkormányzatát, hogy az el nem végzett munkák miatt kialakult életveszély elhárítását nyolc napon belül kezdje meg.
A terézvárosi önkormányzat válaszában jelezte: a társasház problémája már "rég túlnőtte magát az önkormányzat hatáskörén". Mint írták, minden törvényes lépést megtesznek annak érdekében, hogy a "sok száz zűrös ügy mellett" rendeződjön az épület helyzete is. A közlemény szerint a városrész jelenlegi vezetése már a beiktatása utáni első napokban felvette a kapcsolatot a beruházóval, hogy mielőbb megszüntesse az Andrássy út 83-85. szám alatt lévő, valamint négy másik, ugyancsak az érintett befektető érdekeltségébe tartozó ingatlan körül kialakult "áldatlan" állapotokat.
Közlésük szerint ekkor szembesültek azzal, hogy ha felmondanák a szerződéseket, akkor több milliárd forintos kártérítést kellene kifizetnie az önkormányzatnak, amely Terézváros csődjéhez vezetne. "Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a kerület korábbi vezetése olyan, szinte szankciók nélküli szerződést kötött a befektetővel, amellyel még nem teljesítés esetén sem lehetne felelősségre vonni a céget" - írta a kerület.
A városrész tájékoztatása szerint a tárgyalások a beruházó cég hibájából megszakadtak, majd tavaly október 10-én a kerület felszámolási eljárást kezdeményezett a projektcég ellen, mivel 2007 januárjától kezdve jelentős tartozást halmozott fel az önkormányzat kárára. Mint írták, a beruházó céget finanszírozó bankkal már a megállapodás közelében járt az önkormányzat, de egy bankon belüli átszervezés miatt az ügy másik szervezeti egységhez került, amely többszöri megkeresésre sem adott ki információt, banktitokra hivatkozva.
A közlemény arra is kitért, hogy az önkormányzat talált olyan beruházót, aki befejezné a projektet, azonban Arie Yom Tov cégével nem tudtak megállapodni, mivel a társaság a tárgyalásokon felajánlott vételár háromszorosára tartott volna igényt.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.