2012. január. 21. 20:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 22. 21:48 Itthon

Plágiumügy: kalózzá avatták Schmitt Pált a tüntetők

Schmitt Pál lemondását követelte egy-kétezer tüntető szombat délután a Magyar Köztársaság Barátai nevű Facebook-csoport felhívására a Budai Várban, a Dísz téren. Végül jelképesen elvették tőle a doktori címet és kalózzá avatták.

Az Ünnepélyes diploma(f)osztó elnevezésű rendezvényre érkezők szerint az államfőnek azért kellene távoznia, mert az őt ért plágiumvád miatt méltatlanná vált hivatalára. A Dísz teret félig betöltő tömeg előtt a résztvevő civilszervezetek képviselői egyebek mellett arra szólították fel Schmitt Pált, hogy oszlassa fel az Országgyűlést, és mondjon le hivataláról. A demonstráción több, a plágiumgyanús ügyre utaló, valamint az államfő távozását sürgető táblát emeltek a magasba. A tüntetők több alkalommal is a "Kormány, takarodj!", az "Orbán, takarodj", a "Schmitt Pál mondjon le!" szólamokat skandálták, és az államfő nevének említését rendre füttyszó kísérte. A délutáni tüntetésekről olvassa el helyszíni tudósításunk!

Ferencz Norbert - az a szociális munkás, akit novemberben bűncselekménnyel vádoltak meg, miután tüntetést szervezett a guberálást tiltó nyolcadik kerületi rendelet ellen - az Új Szemlélet nevében arról beszélt, hogy ez a plágiumgyanú sportnyelven szólva doppinggyanú, amit tisztázni kell, mert a rádióban elhangzott "magyarázkodás" pozitív mintának felel meg. Valakinek buknia kell: vagy a magyar tényfeltáró, oknyomozó újságírásnak, vagy Schmitt Pálnak - jelentette ki. Érsek-Obádovics Nándor (Új Ellenállás) azt mondta, az Orbán-kormány kiüresítette a parlamentarizmust, az új választási törvény pedig maga is egy választási csalás. Egy demokrácia és egy köztársaság romjain állunk, de Magyarország talpra fog állni - mondta. Azt hangoztatta, hogy hisznek az erőszakmentes ellenállás erejében, hisznek a közös cselekvés történelmet befolyásoló erejében.

Bors József a Szolidaritási Mozgalom ifjúsági tagozatának képviseletében aláhúzta, a köztársasági elnöknek mindenkinek példát kellene mutatnia, így a fiataloknak is, akik szerinte nem engedhetnek meg maguknak hasonló "szakfordítást". Vámos Anna, az Egymillióan a Demokráciáért nevű csoport véleményét ismertetve Schmitt Pált lemondásra szólította fel, az általa "Kedves Vezetőnek" nevezett Orbán Viktort pedig arra kérte, ne tartson többre egy "aláíróbajnokot", mint az ország jó hírnevét. A Magyar Köztársaság Baráti Kör nevében felszólaló Kalmár Szilárd kijelentette: Schmitt Pál korábban a Kádár-rendszer kegyence volt, most pedig az Orbán-rendszeré. Ha Magyarország "valóban európai ország lenne", a tudományos elit is követelné a lemondását - mondta. A kormány melletti békemenet résztvevői szerinte a "soha nem létezett kétharmad" érdekében "fitogtatják erejüket". Nem ijednek meg ettől a "kisebbségtől", hanem azon vannak, hogy megszervezzék az "elégedetlenek milliós táborát" - tette hozzá.

A demonstráció végén jelképesen megfosztották az államfőt a doktori címtől: egy molinóról kivágták neve elől az ezt jelző betűket, majd "kalózzá avatták". Turcsán Szabolcs a szavai szerint még formálódó Kalózpárt nevében azt mondta, Schmitt Pál a disszertációjával rendkívül sokat tett ügyükért, a szerzői jogok liberalizálásáért. A demonstráció rendbontás nélkül ért véget.

A hvg.hu múlt héten azt írta, hogy Schmitt Pál 1992-es, 215 oldalas disszertációjának mintegy 180 oldala a bolgár Nikolaj Georgiev francia nyelvű munkájának többnyire szó szerinti fordítása és átvétele. Később  a lap - és az Index is - arról írt, hogy egyes bekezdések szó szerint megegyeznek egy német tudós, Klaus Heinemann tanulmányának részleteivel.

Az államfő az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerda reggel visszautasította a plágiumvádat. Közölte, hogy legjobb tudása szerint készítette kisdoktori disszertációját, nem tulajdonította el senki szellemi tulajdonát. A Semmelweis Egyetem rektora az ügyben tényfeltáró bizottság létrehozását kezdeményezte a sporttudományi kar dékánjánál. A köztársasági elnök erre reagálva azt mondta, készen áll a vizsgálatra.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.