Nem tetszik a tervezett járási rendszer az önkormányzati szövetségnek
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) nem támogatja a járási hivatalok kialakításával, az önkormányzati és állami feladatok szétválasztásával kapcsolatos kormányzati javaslatot - közölte az érdekképviselet pénteken.
Kezdődjön érdemi, szakmai egyeztetés a települési önkormányzatokkal a feladat és hatáskörök szétválasztásáról, az önkormányzati hivatalok és a létrehozandó járási hivatalok közötti feladatátadás módjáról és ütemezéséről - írja közleményében Gémesi György elnök. "Igényeljük, hogy a járási hivatalokról készülő jogszabálytervezeteket minél hamarabb társadalmi egyeztetésre bocsássák" - áll a közleményben.
Mint írták, a MÖSZ sajnálattal állapítja meg, hogy továbbra sem ismert, milyen állami feladatok kerülnek a járásokhoz, hol, milyen eszközökkel és szakemberekkel kíván a fenti törekvéseinek megfelelni. A szervezet - a járások létrehozásának időpontjához viszonyítva - elkésettnek és előkészítetlennek ítéli meg jelenlegi állapotában a javaslatot, ami "további kapkodást és bizonytalanságot eredményezhet".
Jelezték, elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy nem ismert az eredeti célok megvalósulását alátámasztó hatástanulmány, például a költséghatékonyságról. Közölték, nem értenek egyet a jelenleg is egy körjegyzőséghez tartozó települések különböző járásba sorolásával. A szervezet szerint figyelembe kell venni, hogy január 1-jétől a 2000-es lakosságszám alatti települések is körjegyzőségeket hoznak létre, és ezen igazgatási egységekbe tartozó településeknek is célszerű ugyanazon járáshoz tartozni.
A MÖSZ szükségesnek tartja az átszervezést követően a hozzáértő, gyakorlott szakemberek további foglalkoztatását, ami nagyban meghatározza a feladatellátás biztonságát. A szervezet szerint a javaslat nem ad magyarázatot arra, miből adódnak és miért szükségesek a járások közötti nagy lakosság- és településszámbeli különbségek. Ezzel összefüggésben kiemelték, hogy Pest megyében a szobi járáshoz 12 ezren, míg a gödöllőihez 178 ezren tartoznak.
A kormányzati portálon január 10-én adott tájékoztatást a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) arról, hogy országosan 168 járás, Budapesten pedig 7 úgynevezett körzet létrehozását tervezik, és hogy társadalmi egyeztetésre bocsátották a járási rendszer kialakításáról szóló elképzeléseiket. A kormányhivatalok járási hivatalainak legfontosabb feladata a megyei szintnél alacsonyabb szinten intézendő államigazgatási feladatok ellátása lesz, minden magyarországi állampolgár számára elérhető közelségben és magas minőségben - írták.
A KIM szerint a járások és járási (körzeti) kormányhivatalok a fővárosi és megyei kormányhivatalok szervezeti egységeiként kezdhetik meg működésüket 2013. január 1-jével. A törvényjavaslat várhatóan februárban kerül az Országgyűlés elé; a járási székhelyeket és illetékességi területet meghatározó kormányrendeletet pedig várhatóan június végén fogadja el a kormány.
A kormany.hu oldalon elérhető a járási leosztás, a tervezetet a települések képviselő-testületi tagjai és a polgármesterek január 29-ig véleményezhetik. Navracsics Tibor miniszter ezzel kapcsolatban azt közölte, ha egy település más járáshoz szeretne tartozni, arra lehetőség van; a döntést a területileg illetékes kormányhivatal és kormánybiztos szakmai véleményére támaszkodva hozzák majd meg.