Személyes politikai karrierjéről, új pártja jövőjéről és az ellenzéki összefogás buktatóiról készített interjút a Magyar Narancs Gyurcsány Ferenc volt kormányfővel.
A Demokratikus Koalíció taglétszámának alakulásáról Gyurcsány Ferenc a Magyar Narancsnak adott interjújában azt mondta: nagyjából háromszor-négyszer annyi nem volt MSZP-s tag lépett be az új pártba, mint ahány volt MSZP-tag. Az elbírált tagfelvételi kérelmek száma 2500 körül van, és nagyjából ugyanennyi nem elbírált kérelemről tudnak. Arra a kérdésre, mennyire konfliktusos a szakítás folyamata, azt mondta: van, ahol nem szívesen nézik, ha van együttműködés a DK és az MSZP-s tagok között, de az ellenkezőjére is van példa.
Gyurcsány Ferenc szerint a Demokratikus Koalíciónak jelenleg az LMP-vel, az MSZP-vel, illetve a parlamenten kívüli ellenzéki csoportosulásokkal sincs strukturált együttműködése, de a személyes kapcsolatok a DK és az MSZP tagjai között valamelyest javulni látszanak. Ami a parlamenten kívüli ellenzéki csoportosulásokkal fenntartott informális kapcsolatot illeti, Gyurcsány szerint sokszor magánlakásokon találkoznak. A DK szerepét a politikus úgy látja: ez az egyetlen balközép centrista párt a magyar parlamentben, amelyik nem játszadozik az új rendszerváltás gondolatával. Gyurcsány szerint pártja feladata az, hogy megértesse az országgal, mi vár rá, ha véget ér az orbáni uralom. Véleménye szerint a Fidesz-kormány - ha nem is feltétlenül, de nagy valószínűséggel Orbánnal az élén - ki fog tartani 2014-ig.
Fájni fog
A volt miniszterelnök ígérete szerint nem fogják becsomagolni a mondanivalójukat vonzónak tűnő választási ígéretekbe. "Elsőrendű felelősségünk az, hogy azok a választók, akik hallani akarják, mi vár az országra, és többet akarnak hallani, mint hogy Orbán, takarodj!, ők lássák, milyen alternatívák vannak. Én nagyon metszően szeretnék fogalmazni, amikor eljön az ideje. El fogom mondani, hogy szerintem a következő kormánynak ezt és ezt kell tennie, és az bizony fájni fog" - magyarázta a lapnak. A politikus szerint előbb-utóbb mindenki megbukik, aki nem próbálja meg elfogadtatni szavazóival, hogy nincs ingyenebéd. A szociális szabadpiaci kapitalizmusnak nincs alternatívája, a DK egyik fontos küldetése pedig az, hogy ezt megértesse a választókkal.
Én megtanultam, hogy kegyetlenül őszintének kell lenni a választókkal - tette hozzá, majd saját politikai szerepvállalásáról kifejtette: „Nem tudom, leszek-e akár csak kormánytag is valaha ebben az országban, de voltam már miniszterelnök is, és egyvalamit megtanultam: fabatkát sem ér a hatalom, ha az ország nagy többsége nem érti és nem támogatja azt, amit a kormány véghez akar vinni.
Gyors, nagy bukás
Gyurcsány szerint ma az együttműködéstől való eltáncolás amortizál a legjobban, a választók az egységesebb ellenzékben látják a siker kulcsát, és ebben igazuk van; a civil ellenállás politikája pedig arra elég, hogy Orbán gyorsabbat vagy nagyobbat bukjon. Orbán bukása önmagában nem eredményezi az ország jobb kormányozhatóságát, ahhoz más feltételek és program kell - vázolta a volt miniszterelnök.
Arra reagálva, hogy a Gyurcsány-problematika részben arról szól, hogy sokan a politikus demokratikus meggyőződését vonják kétségbe, a volt kormányfő azt mondta: mind az őszödi beszédet, mind a rendőri fellépést illetően nagy árat fizettek, és későn vették észre, hogy azoknak az eseményeknek a jobboldali értelmezése milyen erősen stigmatizál. "Mi úgy látjuk, a rendőrség az alkotmányos rend oldalán állt, de egyes intézkedései sértették a jogrendet. Az én lelkiismeretem tiszta, a politikai elvárás pedig világos volt: megóvni az alkotmányos rendet törvényes eszközökkel. Az azzal szembeni állítás, mely szerint a politikai elvárás az volt, hogy félemlítsük meg a békés tüntetőket, valótlan" - magyarázta.
Arra a felvetésre, hogy nem lenne-e szerencsésebb, ha háttérben maradna, Gyurcsány azt mondta: ha így tenne, azzal elfogadná a róla kialakított antidemokratikus politikai értékelést. „Akik velem tartanak, azok tudják, hogy ki vagyok, és mit tartanak rólam mások" - tette hozzá.
A Magyar Narancs kérdésére, riválisként, vagy az ellenzéki összefogást megtestesítő alkalmas jelöltként tekint Bajnai Gordonra, azt mondta: "Gordon nem riválisom. Ha politizálni akar, jöjjön, szüksége van rá az országnak." "Az igazi ellenfél a világtól való félelmünk, a megcsontosodott panaszkultúránk, a bűnbakkeresés, a mindenhol felbukkanó önzés, az irigység. Az, hogy fogyni látszik az erőnk" - tette hozzá. Gyurcsány azt mondja: neki még van ereje csinálni.