Az MSZP-nek gyanús, hogy az ÁKK-hoz került a 90 milliárdos betétvédelmi alap
Az MSZP szerint árulkodó, hogy január 1-jével a betétbiztosítási alap 90 milliárd forintja a kormánytól független vagyonkezelő helyett az Államadósság Kezelő Központ felügyelete alá került - mondta Burány Sándor országgyűlési képviselő pénteken sajtótájékoztatón.
A HVG legfrissebb száma szerint az 1993-ban létrehozott OBA-nak folyamatosan növekvő, ma közel 90 milliárd forintos vagyona van, ami a hitelintézetek kötelező befizetéseiből és a vagyongazdálkodás eredményeiből származik. Az OBA vagyona döntően magyar államkötvényekből és diszkontkincstárjegyekből áll.
Eddig kizárólag magánpiaci szereplők kezelték a vagyont, az elmúlt években pályázat útján az MKB, az OTP és a Pioneer, mostantól viszont az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK). A döntést az OBA hattagú igazgatótanácsa hozta, ahova a legutóbb Pleschinger Gyula államtitkár került be a Matolcsy-féle minisztérium delegáltjaként, aki az ÁKK vezérigazgatója volt – az adósságkezelő honlapján még mindig ekként szerepel. Utódja az ÁKK élén Töröcskei István lett.
A szocialista politikus szerint az, hogy bankok által "összedobott" összeget - amely 100 ezer euróig garanciát jelent a betétesek számlán tartott pénzére - állami felügyelet alá helyezték, nem jelenti, hogy azt mást célra költik, erre a jelenlegi törvényi szabályozás nem is ad lehetőséget. Burány Sándor ugyanakkor azt mondta: az államosítás a jelenlegi helyzetben rossz üzenet, ezért felszólítják a kormányt, eszébe se jusson ezt a pénzt másra használni.
Az MSZP-s képviselő arról is beszélt, hogy az Orbán Viktor kormányfő és Simor András jegybankelnök találkozójáról adott nyilatkozatok semmitmondók, így a szocialista párt azt az egyetértés látszatának fenntartására irányuló kétségbeesett kormányzati kísérletként értékeli. Hozzátette, a hasonló egyeztetésnek természetesnek kellene lennie, de jellemző, hogy már annak hírére is valamelyest erősödött a forint.