Itthon hvg.hu 2012. január. 05. 12:26

Nem kell az LMP-nek a kormány közkegyelme

A kormány ne keltse azt a látszatot, hogy bárki is bűncselekményt követett el december 23-án, és közkegyelem helyett inkább vonja vissza azokat a törvényeket, amik ellen tiltakoztak – ezt mondták a megkérdezett LMP-s politikusok a hvg.hu-nak Giró-Szász András bejelentésére reagálva. A kormányszóvivő csütörtökön bejelentette: közkegyelmet javasol adni a kormány azoknak, akik részt vettek tavaly december 23-án az LMP által meghirdetett demonstráción, és büntetőeljárás indult ellenük.

„A kormány most úgy tesz, mintha mi bűncselekményt követtünk volna el, és most gesztust gyakorolna, miközben még egy nem jogász számára is teljesen abszurd, hogy a személyi szabadság megsértésének gyanújával indult nyomozás ellenünk” – mondta a hvg.hu-nak Ertsey Katalin. Az LMP képviselőjét az után kérdeztük meg, hogy Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön bejelentette: közkegyelmet javasol adni a kormány azoknak, akik részt vettek tavaly december 23-án az LMP által meghirdetett demonstráción, és büntetőeljárás indult ellenük.

Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján az MTI szerint arról beszélt: a kormány azt tartja méltányosnak, hogy azok, akik részt vettek az Országház körüli akciókban, és büntetőeljárás indult ellenük, részesüljenek közkegyelemben. Ezért a kabinet kezdeményezi az Országgyűlésnél, éljen az alaptörvényből fakadó jogával, és gyakoroljon közkegyelmet az esetükben. "A kormány határozott álláspontja az, hogy a demokratikus jogállam működésének és megőrzésének alapja, hogy a szólásszabadság és a politikai véleménynyilvánítás jogával mindenki élhessen" - mondta a szóvivő.

"A kormány beavatkozása nélkül"

Az LMP szerint azonban álságos a kormány gesztusa. „Eleve szabálysértés volt, amit elkövettünk és le is mondtunk a mentelmi jogunkról. Ennek az eljárásnak a korrekt lefolytatását várjuk, a kormány beavatkozása nélkül” – mondta Ertsey Katalin. „Ahelyett, hogy ilyen álságos gesztust próbál gyakorolni, inkább vissza kéne vonatnia a kormánynak azokat a törvényeket, amik ellen tiltakoztunk. Én a magam részéről nem kérek a kormány közkegyelméből” – mondta a mandátumáról február elsejével lemondó Kaufer Virág is.

Az LMP abszurdnak tartja a rendőrség vádjait, és álságosnak a kormány gesztusát
Stiller Ákos

„Én tisztában voltam azzal, hogy szabálysértést követek el, hiszen éppen ez az állampolgári engedetlenség lényege, de így is abszurd a vád, amit a rendőrség megfogalmazott, hiszen a nemzetközi stábok révén nem csak itthon, de számos más országban is bárki láthatta, hogy szabadon ki-be sétáltak a Parlament kapuján azok a képviselők, akiket mi állítólag szabadságukban korlátoztunk” – mondta a párt egyik vezetője, Karácsony Gergely. A képviselő szerint ezért „a kormány politikailag motivált lépése érdektelen”.

A helyzet ráadásul jelenleg jogilag sem egyértelmű, hiszen a rendőrség ugyan bűncselekmény gyanújával indított nyomozást, de az ügyészség visszadobta az indítványukat, mondván, nem elégségesek a gyanú alátámasztására a nyomozati cselekmények, így azt sem lehet tudni, lesz-e vádemelés – mondta a hvg.hu-nak Ertsey Katalin.

Gyurcsányék sem kérnek kegyelmet

A Demokratikus Koalíció (DK) "nem kér Orbán kegyelmes úr jóindulatából" - közölte a párt csütörtökön az MTI-vel. A Gyurcsány Ferenc vezette DK közleményében azt írta: ha Orbán Viktor miniszterelnök bocsánatot akar kérni Magyarországtól, akkor "vonja vissza a tákolmányt, távozásával segítse a pénzügyi rendszer, a gazdaság és a jogállam rehabilitációját". 

"Megértjük, ha Orbán Viktor szégyelli magát, de a DK azt kéri a hatóságoktól és az udvari legfőbb ügyésztől: folytassák le a december 23-i események vizsgálatát, képviselőink állnak elébe" - közölte a párt, felszólítva a kormányfőt, hogy kérjen bocsánatot azoktól az aktivistáktól, akiket a politikusok elengedése után még órákkal bent tartottak a Gyorskocsi utcában.

A Demokratikus Koalíció közleményét azzal zárja: hazugságnak tartja, hogy a "rezsimnek" fontos a véleménynyilvánítás szabadsága. Véleményük szerint ha mégis így lenne, akkor "azonnali hatállyal vonják vissza az alaptörvényt, oszlassák fel a médiatanácsot, bocsássák el Szalai Annamáriát és a Fidesz hírhamisító brigádját, és adják vissza a Klubrádió frekvenciáját".

Gyorskocsi utca

December 23-án reggel az LMP által meghirdetett tüntetésen néhány tucat aktivista a Parlament déli, illetve északi kapuja mellett sorakozott fel, tiltakozva az aznap szavazásra váró jogszabályok, elsősorban a stabilitási és a választójogi törvény ellen. Később a hozzájuk csatlakozó LMP-s képviselőkkel együtt leláncolták magukat az autóbejáratoknál. A rendőrök hidegvágóval vágták el a láncot, majd kisebb dulakodás alakult ki, mikor félretolták az aktivistákat a kaputól.

Ezt követően felszólították a résztvevőket a terület elhagyására, majd több LMP-s képviselőt, valamint a Demokratikus Koalíció több tagját - köztük Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt, Vadai Ágnest és Molnár Csabát - elvitték a helyszínről. Több szocialista politikust, így Mesterházy Attila pártelnököt és Lendvai Ildikót is előállították, miután az MSZP-frakció több tagja megpróbálta megakadályozni a tüntetők elszállítását.

A képviselőket és az aktivistákat a Gyorskocsi utcai fogdába szállították, ahonnan sorban engedték el őket, miután felvették az adataikat. A rendőrség összesen 43 embert - köztük 15 országgyűlési képviselőt - állított elő személyi szabadság megsértése bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.

Hirdetés
Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.