Itthon hvg.hu 2011. december. 30. 07:31

Itt a teljes Orbánnak írt Clinton-levél

Nyomatékosan kérte Hillary Clinton Orbán Viktort arra, hogy a demokratikus értékeknek megfelelően vezesse át Magyarországot a fontos reformokat eredményező törvényeken - ez derül ki az amerikai külügyminiszter leveléből, amelyet a Népszabadság teljes terjedelmében közölt.

Sajnálom, hogy a párbeszéd a magyar és az amerikai kormány között, a kormányunk és a fent említett más konstruktív csoportok építő jellegű észrevételei nem vezettek a törvények alapos újragondolásához. – írta Hillary Clinton december 23-án a magyar kormányfőnek címzett levelében.

A Népszabadság birtokába került levél szerint az amerikai külügyminiszter felidézte, hogy az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, Eleni Tsakopoulos Kounalakis októberben szóbeli tiltakozó diplomáciai jegyzéket, demarsot adott át, amelyben aggodalmát fejezte ki az alkotmányos változásokkal kapcsolatban, ”kiemelten kérve az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság és a kormány átláthatósága melletti valódi elkötelezettséget”. Emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban ugyanezeket az aggodalmakat fogalmazta meg az Európai Bizottság Igazsági, Alapjogi és Polgárjogi alelnöke, valamint az EU Pénzügyi Bizottságának hivatala is.

Mint írta, bár teljes mértékben tiszteletben tartja a magyarok jogát arra, hogy Magyarország számára törvényeket alkossanak, „a magam részéről mégiscsak sürgetném, hogy fontolja meg a következményeit annak, hogy ha az említett törvények a jövő hónapban változás nélkül lépnek hatályba”.

A levél szerint az Egyesült Államok kormányát az is mélységesen aggasztja, hogy nem változtattak az egyházügyi törvényen, illetve hogy a médiatörvény túlságosan sok hatalmat koncentrál egy politikai alapon kinevezett Médiatanács kezében.

Hillary Clinton
AP

„Ismét nyomatékosan arra kérem Önt, hogy úgy vezesse át Magyarországot a fontos reformokat eredményező törvények általi változásokon, hogy közben megőrzik az egyéni szabadságjogokat és a szükséges fékek és ellensúlyok rendszerét” – zárta levelét Clinton.

"Remélem, hogy a kormánya úgy viszi át e változásokat a parlamenten, hogy mindeközben az egész világ előtt igazolja, hogy Magyarország elkötelezettsége a demokratikus értékek és az egyéni szabadságjogok iránt szilárdabb, mint valaha."

Orbán Viktor egyelőre nem válaszolt az amerikai külügyminiszter levelére, de mint Szijjártó Péter a hét elején mondta, a szokásos rendnek megfelelően fog válaszolni a levélre.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.