Felmondólevelet vittek Szalai Annamáriának
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezetőit tartja felelősnek a közmédiában kialakult helyzetért Varju László független országgyűlési képviselő, ezért a politikus szerdán egy jelképes felmondólevelet vitt az NMHH budapesti, Ostrom utcai épületébe a két vezetőnek.
A Demokratikus Koalíció pártigazgatója így kívánt tiltakozni az ellen, hogy az MTVA kedden rendkívüli felmondással szüntette meg az MTV Kunigunda utcai gyártóbázisa előtt két hete éhségsztrájkoló szakszervezeti vezetők munkaviszonyát. Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének két alelnöke december 10-én kezdte tiltakozó akcióját Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnökének "kitakarási" ügye miatt, a felelősök elbocsátását követelve.
Varju László szerint a két tiltakozó felmondása számos okból törvényellenes. A politikus kifogásolta azt is, hogy az MTVA az elbocsátást hamarabb jelentette be a sajtóban, mint hogy az érintettekkel közölte volna.
A politikus Szalai Annamáriát, az NMHH, és Böröcz Istvánt, az MTVA vezetőjét nevezte meg felelősnek azért, hogy - mint mondta - a kitakarási botrány nem zárult le, és nem bocsátották el a retusálás megrendelőit. Kijelentette, hogy a két vezető nem több, mint a rendszer kiszolgálója, ezért szerinte "legfeljebb addig fognak az általuk vezetett intézmény élén állni, amíg az Orbán-rendszer tart".
Nagy Navarro Balázs a hvg.hu-nak kedden elmondta, hogy a rendkívüli felmondáshoz valószínűleg azért folyamodott a munkáltató, mert így lehetősége van az éhségsztrájkolók esetleges eltávolítására az MTVA-nak. Ugyanakkor a sztrájkolók vezetője szerint egyébként a rendkívüli felmondás másik oka az lehetett, hogy ahhoz a szakszervezetnek már nem szükséges a beleegyezése. (Nagy Navarróéknak három-négy hete már felmondtak „simán”, de azt akkor a szakszervezet elutasította.) Nagy Navarro szerint mindezek után is folytatják az akciójukat, az éhségsztrájkot, amelyet a munkáltató szerinte „Gestapo-módszerekkel”, fény- és hanghatásokkal igyekszik megzavarni, megakadályozni.
A sztrájkolók egyébként nem vették át a rendkívüli felmondásról szóló iratokat, amelyről fél öt körül értesültek kedd délután. Ez azért furcsa Nagy Navarro véleménye szerint, mert az Országos Sajtószolgálat útján az MTVA már közzétette az erről szóló hírt, márpedig ez szerinte a sztrájkolók személyiségi jogait sérti. A rendkívüli felmonádsnak is vannak egyébként szabályai, ezt is megsértette a munkáltató Nagy Navarro véleménye szerint, legalább három napig egyeztetési procedúrákat kellett volna végrehajtania az MTVA-nak. A munkáltató egy másik szakszervezeti vezetővel átvetette a dokumentumokat Nagy Navarro szerint, és ha az érdekképviseletnek ilyen esetben már nincs is vétójoga, azért a véleményét meg kellett volna várniuk a döntéshozóknak – jegyezte meg.
Az MTVA az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: az érintettek "több mint két hete tartó demonstrációjuk során folyamatosan provokálják a munkáltatót. Tudatosan jogszabályellenes magatartásukkal, tevékenységükkel megsértették a médiatörvény és a Munka törvénykönyve vonatkozó szabályait, politikai szerepvállalásukkal pedig semmibe vették a Közszolgálati Kódex előírását, mely szerint politikai ügyekben közéleti szereplést nem vállalhatnak, a nyilvánosság előtt véleményt nem nyilváníthatnak". A két érdekképviseleti vezető elbocsátása ellen kedden szakszervezetek, az LMP, az MSZP, valamint a 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom is tiltakozott.