A parlament kétharmados kormánypárti többsége az államháztartási törvény megsértésével elfogadta az újraírt jövő évi költségvetést. Megszavazták a sok vitát kavart köznevelési törvényt is - Pokorni nemjével -, illetve az önkormányzati intézmények államosítását. Megszüntették a rokkantsági nyugdíjat, amely helyett ezentúl vagy rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás vehető igénybe.
Most érkezett
Ahogy az borítékolható volt, a parlament kétharmados kormánypárti többsége elfogadta a jövő évi költségvetést. Pedig a főszámokat az utolsó pillanatban átírták, amit az államháztartási törvény alapján nem lett volna szabad. Az eredetileg tervezett helyett sokkal alacsonyabb lesz a gazdasági növekedésünk, a megszorítás viszont nagyobb, és lehet, hogy nem is elég.
Elfogadta a köznevelési törvényt az országgyűlés kedd hajnalban - a képviselők közül 252-en igennel, 62-en pedig nemmel szavaztak. Pokorni Zoltán a név szerinti szavazáson nemet mondott a jogszabályra.
Az Országgyűlés keddre virradó éjjel megszavazta a szakképzésről szóló törvényt, amely egyebek mellett rögzíti, hogy az állam ingyenesen biztosítja az első, általa is elismert iskolai rendszerű szakképzés elvégzését. A képviselők 239 igen szavazattal, 64 nem ellenében hagyták jóvá az új jogszabályt, amelytől a kormány azt reméli, hogy a nemzetgazdaság igényeinek kielégítésére alkalmas, rugalmas, a foglalkoztathatóságot ösztönző szakképzési rendszert alakít ki.
A törvény szerint a szakképzés szakközépiskolákban, szakiskolákban, állami felnőttképzési intézményekben, valamint a felnőttképzésről szóló törvényben meghatározott, iskolarendszeren kívüli szakmai képzést folytató intézményekben zajlik. A szakképző iskola a szakképzési feladata hatékonyabb ellátása érdekében térségi integrált szakképző központ (tiszk) keretében működik.
A korábban tervezettnél nagyobb mértékben, ráadásul május és november helyett már jövő februárban és júliusban nő a dohánytermékek jövedéki adója. A kormány húszmilliárd forint többletbevételt vár ettől.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a múlt héten jelentette be, hogy a jövő évi költségvetést az eredeti 268 helyett 299 forintos euróárfolyamon számolják újra, és 1,5 helyett félszázalékos gazdasági növekedéssel kalkulálnak jövőre. A változás miatt 320 milliárd forintot kell előteremteni a büdzsében, ennek egy részét fedezi a dohánytermékek jövedéki adójának nagyobb mértékű emelése.
Az ezt célzó, zárószavazás előtti módosító javaslatot az alkotmányügyi bizottság hétfőn a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvénymódosítások közé illesztette be, a Ház kormánypárti többsége pedig keddre virradó éjjel támogatta.
Elfogadta az Országgyűlés keddre virradó éjjel a megváltozott munkaképességű emberek ellátásainak átalakításáról szóló törvényt. A rokkantsági nyugdíj megszűnik, a megváltozott munkaképességűek a következő évtől két típusú ellátást kaphatnának: rehabilitációsat vagy rokkantságit.
A Ház név szerinti szavazást követően 253 igen szavazattal, 67 nem ellenében fogadta el Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter javaslatát, amely rögzíti, hogy január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék és a bányászok egészségkárosodási járadéka nem állapítható meg.
Létrejön az állami közszolgálat szakmai kamarája, a Magyar Kormánytisztviselői Kar, valamint a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum. Az ezt megteremtő közszolgálati tisztviselői törvényt keddre virradó éjszaka 245 igen szavazattal, 87 nem ellenében fogadta el a Ház.
A törvény a minisztériumok, a kormányhivatalok, a központi hivatalok, a helyi önkormányzatoknál foglalkoztatott köztisztviselők, valamint az ügykezelők közszolgálati jogviszonyára is kiterjed.
A rendőrségnél, a büntetés-végrehajtásnál és a katasztrófavédelem szerveinél foglalkoztatott kormánytisztviselőkre szintén e törvény szabályait kell alkalmazni; emellett a szakmai állami vezetők (közigazgatási államtitkár, helyettes államtitkár) és a jegyző jogállását is az új törvény szabályozza.
Túl vannak a képviselők a második név szerinti szavazáson is. Az MSZP ugyanis azt kérte, név szerint szavazzanak a felsőoktatási törvénytervezet egyik szocialista módosító javaslatáról, amely meghagyta volna az államilag finanszírozott és a költségtérítéses helyeket.
Még három fajsúlyos szavazás van napirenden: a rokkantnyugdíjak megszüntetése és a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálatáról szóló javaslat, a köznevelési törvény és a jövő évi költségvetés. Előbbi kettőről név szerint szavaznak.
Az Országgyűlés hétfőn késő este elfogadta azt a kormány által kezdeményezett törvénymódosítást, amely több ponton szűkíti a rendvédelmi szakszervezetek jogait, érdekvédelmi feladataik nagy részét pedig a Magyar Rendvédelmi Kar néven, kötelező tagsággal létrejövő új köztestületre ruházza. A parlament egy másik határozatával a honvédségi szakszervezetek jogállásán is változtatott.
Az Országgyűlés hétfőn késő este elfogadta azt a kormány által kezdeményezett törvénymódosítást, amely több ponton szűkíti a rendvédelmi szakszervezetek jogait, érdekvédelmi feladataik nagy részét pedig a Magyar Rendvédelmi Kar néven, kötelező tagsággal létrejövő új köztestületre ruházza. A parlament egy másik határozatával a honvédségi szakszervezetek jogállásán is változtatott.
A képviselők 253 igen szavazattal, 93 nem ellenében döntöttek a rendvédelmi, illetve 290 igen és 45 nem voks mellett a honvédelmi tárgyú jogszabályok módosításáról. A rendvédelmi kar a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak és közalkalmazottainak önkormányzattal rendelkező rendvédelmi szakmai, érdekképviseleti köztestülete lesz, kötelező tagsággal.
Nem bírták ki nevetés és hőzöngés nélkül végighallgatni a kormánypárti képviselők Vadai Ágnes egyik hozzászólását, amelyben azt mondta, "és éppen ezért a Demokratikus Koalíció nevében".
A bekiabálások miatt percekig kellett megismételnie a független (amúgy Gyurcsány új pártjába tartozó egykori szocialista) képviselőnek ezt a mondatot. Végül Vadai nyert.