Mások mellett Orbán Viktor kormányfő nyitja meg a Kerényi Imre által rendelt festményeket bemutató kiállítást a Magyar Nemzeti Galériában. A tárlat több tízmillió forintba került, de ebből a kormányzat állítólag csak „csekély összeggel” vette ki a részét. Azért a többit is az állam állja.
Már majdnem teljesen elkészült a Kerényi Imre által rendelt festményeket bemutató kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában – tudta meg a hvg.hu a miniszterelnöki megbízottól. Bár szorít az idő, a Magyar Nemzeti Galéria kommunikációs osztályán még nem tudtak felvilágosítást adni a kiállítás részleteiről (a sajtót december 21-én tájékoztatják majd), ezért Szücs Gézához, az intézmény főigazgató-helyetteséhez fordultunk.
Szücs azt mondta a hvg.hu-nak, a helyzet még most is "necces", és „feszes tempóban” dolgoznak azon, hogy január 2-án a Hősök, királyok, szentek - A magyar történelem képei és emlékei című nagykiállítás részeként a Kerényi által szervezett kiskiállítás is megnyíljon egy külön teremsorban. Az intézményvezető a Galéria és a Szépművészeti Múzeum összevonása miatt még azt sem lehet tudni, hogy a Kerényi-féle képeket meddig lehet náluk megnézni, az viszont biztos, hogy a nagykiállítás augusztus végéig látható lesz.
Mint ismeretes, több mint húszmillió forintért rendelt festményeket Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pénzügyi keretéből. A neves és kevésbé ismert kortárs magyar művészek többek között a következő témákat dolgozták fel: Kádár János kora, Nagy Imre újratemetése (ezen a képen szerepel az ifjú, a Hősök terén szónokló Orbán Viktor is), Lovasroham, A Vörös iszap, Új alkotmány születik. Mindegyik művész 1,6 millió forintot kap az alkotásért.
Orbán és Schmitt is odaállnak
A január 2-ai kiállításmegnyitón a galéria főigazgató-helyettese, Orbán Viktor kormányfő és Katona Tamás történész is beszélnek majd, de a kiállítás fővédnökeként Schmitt Pál is részt vesz az eseményen. Ahogy Kerényi fogalmazott: a kormányzat részére „szerény ötven meghívót kért”. Ennek ellenére kormányzati forrásokból úgy tudjuk, a Kerényi-féle festményeknek nemcsak az ellenzék részéről, de a kormányzati csapatban is vannak kritikusai: egyesek egyenesen „elszabadult hajóágyúként” tekintenek Kerényi Imrére. A miniszteri megbízott a hvg.hu-nak erről korábban azt mondta: elképzelhető, hogy a jobboldalon is van olyan, akinek eltér a véleménye az övétől, ő azonban nem találkozott még ilyen politikussal. Arról pedig meg van győződve, hogy „mire a folyamat végére érünk, sokaknak tetszeni fog”.
A kiállítás pontos költségeiről sem Szücs György, sem Kerényi Imre nem tudtak pontos felvilágosítást adni. Szücs a hvg.hu-nak azt mondta, mivel nagykiállításról van szó, minimum 30-50 millió forintba kerülhetett a szervezés.
A kormányzat ezekbe a költségekbe csak annyival szállt be, hogy a Kerényi Imre rendelkezésére álló keretből festették át az általa rendelt képek számára berendezett teremsort – mondta lapunknak a miniszterelnöki megbízott. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tárlatot egyébként négy intézmény: a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, az Országos Széchenyi Könyvtár és az Országos Levéltár összefogásával szervezték meg, de hozzájárult többek között a Munkácsy Alapítvány, a Hadtörténeti Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia is. Ezek az intézmények mindegyike állami költségvetési pénzekből működik.
„Műkincsek között fogunk botorkálni, ezért elképzelhető, hogy több tízmillió forintba került a kiállítás megszervezése” – mondta Kerényi, aki szerint ott lesz többek között a korona, az Aranybulla, a Tihanyi apátság alapítólevele, illetve Munkácsy Mihály Honfoglalás című festménye is, amelyet több mint nyolcvan év után emeltek le nemrég a Parlament egyik faláról egy bonyolult eljárással.
Divat az országjárás
A tizenöt megrendelt festmény mellett harminc gyermekrajzot is bemutatnak, ezeket hétezer beérkezett pályaműből választották ki, Magyarország múltjával, jelenével és jövőjével foglalkoznak, és a miniszterelnöki megbízott szerint szociológiai felmérésként is használhatók.
Kerényi azt tervezi, hogy a kiállítás után országjáró körútra indulnak a képekkel, és csak ezt követően kerülnek majd be a Parlamentbe. Az alaptörvény hatályba lépését a kiállítás megnyitása után január másodikán este nyolckor egy operagálával ünneplik meg, ahol a koncert előtt Schmitt Pál köztársasági elnök beszél majd.
A kiállítást január 2-án este 18 órakor nyitják meg a Magyar Nemzeti Galériában, ezt délután 17 órakor sajtótájékoztató előzi meg, ahol jelen lesznek az alkotók is. A nagyközönség január 3-tól tekintheti meg a képeket.