2011. december. 15. 19:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. december. 15. 19:29 Itthon

Hosszú nap: a Fidesz felszámolná a parlamenti vitát

Önálló indítványban módosítaná a Házszabályt kilenc fideszes képviselő, akik javaslatukban megváltoztatnák a zárószavazás előtti módosító javaslat benyújtására és a kivételes eljárásra vonatkozó rendelkezéseket. Utóbbihoz az eddigi négyötödös támogatás helyett már a képviselők kétharmadának támogatása is elegendő lenne, és akár a beterjesztést követő napon is lehetővé tenné a zárószavazás megtartását, kiiktatva az Országgyűlés életéből a vitát mint olyat.

A hatályos szabályozás alapján önálló indítvány tárgyalása során a jelenlévő országgyűlési képviselők négyötödének támogató szavazatával elfogadott Házszabálytól eltérés biztosítja a legrövidebb döntéshozatalt - írják a benyújtók, Lázár János, Papcsák Ferenc, Horváth Zsolt, Gruber Attila, Budai Gyula, Turi-Kovács Béla, Kozma Péter, Varga István, Vas Imre az indítvány indoklásában.

Ha elfogadják, a módosító javaslat "egyszerűbbé, átláthatóbbá" teszi a gyorsított ütemű törvényalkotást - olvasható az indoklásban.

A Házszabályban foglalt kivételes eljárás szabályai alapvetően érintetlenek maradnának, ugyanakkor a kivételes sürgős eljárás rendjének módosításával egy teljesen új, gyorsabb döntést lehetővé tévő jogintézmény jönne létre, amely tárgyalási eljárás elrendeléséhez - szemben a Házszabálytól való eltéréshez szükséges négyötödös szavazataránnyal - elegendő lenne a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának támogató szavazata.

A zárószavazás előtti módosító javaslat jogintézményének eredeti célja az volt, hogy mindenben koherens, kodifikációs szempontból kifogástalan törvényszövegeket fogadjon el az Országgyűlés - írják az indítvány benyújtói. "A jelentős számban elfogadott módosító javaslatok ugyanis óhatatlanul magukban hordozzák mind a belső, mind a külső koherenciazavar lehetőségét. E problémák kiküszöbölését célozta az egységes javaslat, illetve az ehhez szűkített körben benyújtható úgynevezett zárószavazás előtti módosító javaslat intézményének 1994-es bevezetése" - teszik hozzá.

A javaslatban úgy fogalmaznak, hogy az 1994 óta eltelt négy parlamenti ciklusban "a zárószavazás előtti módosító javaslat alkalmazási lehetőségének több hiányossága mutatkozott meg". A javaslat alapján az előterjesztő, az első helyen kijelölt bizottság, illetve az alkotmányügyi bizottság olyan módosító javaslatot is benyújthatna, amely a módosítani kívánt törvénynek a törvényjavaslattal nem érintett részeire is vonatkozhat. Vagyis náluk az úgynevezett „túlterjeszkedés” megengedett lenne - írja az indítvány.

"Fontos kiemelni azonban, hogy a 'többletjogosultsággal rendelkezők' sem nyújthatnának be olyan módosító javaslatot, amely a törvényjavaslattal nem érintett törvény módosítását célozza. Amennyiben ilyen igény merül fel, akkor a normaszöveg megállapítása egy önálló - gyorsított ütemű - törvényalkotási eljárás keretében történhetne meg" - teszi hozzá a szöveg.

A módosító javaslat szerint minden parlamenti ülésszak során hat törvényjavaslat esetében a benyújtást követő napon zárószavazást tarthatnak (ez a kivételes sürgős eljárás), a javaslat benyújtója és két országgyűlési bizottság egyetértésével pedig a zárószavazás előtt egy órával akár teljesen újraírható a jogszabály.

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2025. április. 13. 10:30

Télen „bontjuk” a bőrt, tavasztól őszig viszont építjük – miért kerüljük a botoxot és a soklépcsős rutint?

„Soha annyi kóros bőrelváltozást nem fedeztünk fel és küldtünk tovább a bőrgyógyászokhoz, mint tavaly” – mondja Szakonyi Eszter egészségügyi szakkozmetikus. Nem véletlen, hogy a bőrt kívül-belül nagyon komolyan fel kell készíteni a nap első erőteljesebb sugaraira. Áprilistól például már kerülni kell az invazív kezeléseket, a fényvédő krémeket pedig akár 2-3 óránként újra kell kenni.