2011. december. 13. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 13. 15:30 Itthon

Orbánék Sopronban ülnek össze holnap

Kihelyezett ülést tart szerdán a kormány Sopronban - erősítette meg Kuslics Balázs, a helyi önkormányzat sajtófőnöke kedden.

December 14-ét 2001-ben nyilvánította a hűség napjává egy kormányrendelet. A jogszabály arra emlékeztet, hogy Sopron a trianoni békeszerződéssel Ausztriához került, de a város lakossága az 1921. december 14-ei népszavazáson úgy döntött: a település térjen vissza Magyarországhoz.

Koszorúzással, kiállítással és konferenciával emlékeznek meg az 1921. évi soproni népszavazás 90. évfordulójáról a héten az Ikva-parti városban. A díszünnepség szerdán, december 14-én lesz a Széchenyi téri Hűségzászlónál. Kilenc évtizede azon a napon Sopron lakossága a Magyarországhoz való tartozásra szavazott.

A városi ünnepséget megelőzően hétfőn kiállítás nyílt korabeli dokumentumokból és fotókból a Széchenyi István Városi Könyvtárban. A tárlat különlegességei az egykori plakátok, falragaszok, a népszavazást megelőző propagandaháborúban bevetett német és magyar nyelvű röplapok, amelyeket ezúttal először mutatnak be az érdeklődőknek - mondta Horváth Csaba könyvtárigazgató hétfőn.

Kedd délelőtt főhajtással adóznak a népszavazás polgármestere, Sopronyi-Thurner Mihály sírjánál a Szent Mihály temetőben, majd a népszavazáson részt vevő települések polgármesterei megkoszorúzzák a polgármester szobrát a Fő téren.

Kedd délután Kegyelet és emlékezet címmel a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság kiállítása nyílik meg a Liszt Ferenc Kulturális Központban. Ugyanott tartják a történészszimpóziumot a soproni népszavazásról a kiállítás megnyitását követően. A programsorozatot a soproni önkormányzat rendezi.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.