Itthon hvg.hu 2011. december. 13. 09:47

Egybeolvad a rutin és a forgalmi vizsga januártól

Az új rendelkezés szerint egybeolvad a rutin és a forgalmi vizsga. A tanpályán azonban ezentúl is bizonyítani kell majd a tanulóknak, a rutin a forgalmi vizsga előfeltétele lesz. Az ATV által megkérdezett oktatók szerint ettől életszerűbb lesz a gyakorlati oktatás.

Legalább 9 alkalommal kell gyakorolni a rutinpályán ahhoz, hogy valaki – sikeres vizsga után - a forgalomban is vezethessen. Ha később az utakon is jól veszi az akadályokat, akkor – egy újabb vizsga után – jogosítványt kaphat. Így működik most a rendszer, de már csak januárig - közölte az ATV. Jövő év elsejétől ugyanis megszűnik a többlépcsős vizsgarendszer. Ez azt jelenti, hogy rutin vizsga nélkül mehet majd ki bárki a forgalomba, hogy alkalmas-e rá, arról az oktatónak kell döntenie.

Több oktatót is megkérdezett az ATV Híradó. Sokak szerint, akik nyilatkozni nem akartak, a módszer nem olyan biztos, mint a jelenlegi. Petneházi Sándor viszont azt mondja a munka így is, úgy is felelősségteljes, az új rendszer pedig az oktatóknak és a tanulóknak is könnyebbséget jelent majd.

"Gyökeresen megváltoztatja az oktatás menetrendjét, szabadabbá teszi az oktatókat, személyre szabottan lehet kialakítani a tanulónak a menetrendet és a tanulás sorrendjét" – vélekedett.

Magyarországon 1992 óta működik kétlépcsős rendszer, Európában sehol nincs hasonló. Az új rendszer egyébként azokra is vonatkozik majd, akik a rutin vizsgán már átestek, a forgalmi tesztjük azonban csak januárban esedékes.

Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.