A miniszterelnök szóvivője szerint az Országgyűlésnek kellő ideje lesz arra, hogy megtárgyalja az euróövezeti országok péntek hajnalban született megállapodását. Szijjártó Péter azt mondta, idő kell ahhoz, hogy ezt a súlyos kérdést kellő komolysággal meg tudja tárgyalni a parlament.
Szijjártó Péter Brüsszelből - az uniós csúcstalálkozó helyszínéről - telefonon nyilatkozva azt mondta: az eurózóna államainak nyilatkozatában megfogalmazott javaslathoz történő csatlakozás "mélyen érinti" a nemzeti szuverenitás kérdését, márpedig a nemzeti szuverenitást érintő kérdésekben Magyarországon csak a magyar Országgyűlés jogosult dönteni.
A szóvivő azt követően mondta ezt, hogy a hajnalba nyúló EU-csúcson Magyarország - a britekkel együtt - nemet mondott a paktum aláírására. Orbán Viktor ezt pénteken délelőtt úgy kommunikálta, hogy a magyar parlamentnek kell döntenie a kérdésben, miközben a tanácskozás zárónyilatkozata külön kitér arra a két államra, amely előbb a parlamenttel konzultálna: Csehország és Svédország.
Szijjártó Péter nyilatkozott úgy, hogy szándékaik szerint a magyar parlament meg fogja vitatni az eurózóna államainak javaslatához való csatlakozás kérdését. A megállapodás tervezett hatálybalépési időpontjának ismeretében a parlamentnek kellő idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy "ezt a súlyos kérdést kellő komolysággal meg tudja tárgyalni" - tette hozzá.
Herman Van Rompuy, az uniós tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke péntek reggel a brüsszeli csúcstalálkozó első napját lezáró sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a tizenhét euróövezeti ország és legalább hat további EU-tagállam új kormányközi szerződést köt annak érdekében, hogy új szabályokat vezessenek be a pénzügyi fegyelem szigorítására.
Nicolas Sarkozy francia elnök közlése szerint az "elfogadhatatlan feltételeket" támasztó Nagy-Britannia mellett egyelőre Magyarország, Csehország és Svédország nem vesz részt az új dokumentum elkészítésében.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli brüsszeli nyilatkozatában megerősítette: az Országgyűlésnek meg kell vitatnia azt a kérdést, hogy Magyarország csatlakozzon-e az euróövezeti országok pénteken hajnalban született megállapodásához, mert az a nemzeti szuverenitást is érinti.