Több helyen fákat döntött ki és cserepeket sodort le az erős szél Budapesten, de az egyik épület tűzfalát is megbontotta. A 90-100 kilométer/órás széllökések estig biztosan kitartanak, de a következő napokban sem lesz ritka az 50-60 kilométer/órás erősségű szél. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint országosan eddig 120 esetben riasztották a tűzoltókat.
Narancssárga figyelmeztetést adott ki a várható erős széllökések miatt Magyarország három, északi és nyugati régiójára az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) csütörtökön. A három érintett terület Közép-Magyarország, a Közép-Dunántúl és a Nyugat-Dunántúl, de a legerősebb, 90-100 km/órás széllökésekre a fővárosban és az Ézsaki-középhegységben (Mátra, Bükk) lehet számítani – tudta meg a hvg.hu az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársától, Pátkai Zsolttól.
A tűzoltóság folyamatosan dolgozik, a katasztrófavédelem tájékoztatása szerint országos szinten idáig 120 esetben kellett kivonulniuk a viharos szél miatt. "Főként leszakadt ágak és kidőlt fák miatt kellett közbelépni, a legtöbb riasztás Pest megyéből, azon belül is Budapestről érkezett" - mondta a hvg.hu-nak Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivő-helyettese.
Egy bölcsőde, egy iskola és egy múzeum is megsérült
Pest megyén kívül Heves, Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkeztek bejelentések. Egerben egy húszméteres fa dőlt egy bölcsődére, Miskolcon pedig megbontotta a szél a Pattantyús úti általános iskola tetejét. Miskolctapolcán egy villamos vezeték szakadt le, a Tetemváron és a Kis Ernő utcában egy villanyoszlop dőlt ki, az István király úton egy födémet bontott meg az erős szél. A rendőrség az említett utcába sem autóst, sem gyalogost nem enged be, míg el nem hárítják a balesetveszélyt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Csengerben egy lakóház kéményének a falát bontotta meg, Nyíregyházán pedig faágakat tört le az erős szél. Személyi sérülés egyik esetben sem történt. Pakson csütörtök délben egy fa az erős szél miatt rádőlt a városi múzeum épületére.
A Bács-Kiskun megyei kelebiai vonalon Délegyháza és Taksony között egy 500 méteres szakaszon csak leeresztett áramszedővel járhatnak a szerelvények, mert a viharos szélben az egyik mozdony áramszedője megsértette a villamos felsővezetéket. Biatorbágy és Kelenföld között több szakaszon felsővezeték-zárlat nehezíti a vasúti közlekedést. A szakemberek megkezdték a helyreállítást.
"Ilyenkor az elszáradt és egészséges fák is könnyen kifordulhatnak a földből, épületek válhatnak lakhatatlanná, szerencsétlen esetben pedig személyi sérülések is előfordulhatnak" - magyarázta lapunknak Hajdu.
A templom tetejét is megbontotta a szél
Budapesten a Március 15. téren lévő templom tetejét bontotta meg a szél, cserepek hullottak az úttestre, ezért a rendőrség forgalomirányítása mellett dolgoznak az épületen a tűzoltók.
Csepelen egy ház tűzfalát döntötte be, az V. kerületben egy ötemeletes társasház tetejét rongálta meg a szél, a XIII. kerületben egy 10 méter magas fenyőfa dőlt egy ház bejáratához úgy, hogy az ott lakók reggel nem tudtak munkába, iskolába menni, a VII. kerületben pedig egy kidőlt fa autókra borult - sorolta a nagyobb károk helyszíneit Kisdi Máté, a fővárosi tűzoltóság szóvivője. A XVIII. kerület Gyöngyvirág utcában egy fa egy vendéglőre dőlt, beszakítva az épület tetőszerkezetét, de személyi sérülés nem történt, mert az épületben a baleset idején senki nem tartózkodott.
Heves megyében súlyosan megsérült egy autó vezetője, amikor fát döntött a közlekedő járműre az erős szél. A helyszínre mentőhelikoptert vártak.
A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság felhívja a budapestiek figyelmét, hogy ablakaikat jól zárják be, mert a szél kicsaphatja a rosszul becsukott ablakokat, s azokból az összetört üveg az utcára hullhat. A háztetőkön meglazult, elmozdult cserepeket se kezdje senki javítgatni a szélben, inkább hívják a tűzoltókat.
150 km/órás rekord a Kab-hegyen
A hirtelen támadt szél a hvg.hu által megkérdezett meteorológus szerint egyébként nem ritka markáns hidegfrontok idején. A mostani helyzet azért lehet érdekes, mert az ezt megelőző időszakban teljesen más jellegű időjárás jellemezte Magyarországot: kevés volt a csapadék és a front is – magyarázta a hvg.hu-nak Pátkai. Az OMSZ ezen a napon mért már magasabb értéket is. Talaj közelében 120 km/órás rekordokat regisztráltak, de tavaly a Kab-hegyen 150 km/órás széllökések is előfordultak.
A hirtelen váltásra az lehet a magyarázat, hogy a nyár végén, illetve az őszi hónapok során egy anticiklon volt a kontinens fölött, ami blokkolta a nyugat felől csapadékot hozó ciklonokat. Ez az anticiklon mostanra oszlott szét, így Nagy-Britannia, Izland és a Földközi-tenger felől nedvesebb levegő érkezik az országba.
Az előrejelzés szerint a szél csak estefelé mérséklődik majd jelentősen, de a következő napokban sem lesz ritka az 50-60 kilométer/órás erősségű szél. Ha a hidegfront elvonul, újra melegedés várható, ezek az időszakok pedig néhány naponta váltják majd egymást. Ezt a változékonyságot ugyanakkor a hőmérsékletben nem érzékeljük majd: napközben 5-10 fokos, éjszakánként pedig 1 fok körüli átlaghőmérséklettel számolhatunk, ami jóval magasabb az ilyenkor szokásos átlaghőmérsékletnél.