Itthon MTI 2011. december. 07. 15:46

Képviselői juttatások: több ponton máshogy képzelik, mint Lázár

Több ponton az előterjesztő, Lázár János elképzelésétől eltérően alakítaná át a képviselők javadalmazási rendszerét a parlament alkotmányügyi bizottsága. A testület - az új jövedelmezési szabályok kidolgozására létrejött albizottság javaslatára - úgy növelné a politikusi fizetéseket, hogy az országgyűlési képviselők a csaknem bruttó 750 ezer forintos alapdíjukon felül a bizottsági tagságért pótdíjat kapjanak. A bizottsági ülésektől rendszeresen távolmaradókat sem szankcionálnák tiszteletdíj-megvonással.

A Fidesz frakcióvezetője korábban azt javasolta, hogy a képviselőknek a helyettes államtitkárokéval megegyező javadalmazás járjon 2012. szeptember 1-jétől. Az alkotmányügyi bizottság viszont ezt az összeget tiszteletdíjnak nevezné, és pótdíjakkal egészítené ki - derül ki a parlamenti honlapon szerdától elérhetó módosító indítványukból.

Így az állandó bizottsági tagságért a tiszteletdíj 20 százaléka járna pluszban, a második bizottsági tagságért 10 százalék, a vizsgáló- és eseti bizottságban betöltött tagságért további 5 százalék. A házszabály szerint kötelezően felállítandó bizottságokban - így az alkotmányügyiben, a költségvetésiben, a külügyiben, az európai uniós ügyekkel foglalkozóban, a honvédelmiben, illetve a mentelmi bizottságban - 30 százalékos pótdíjat kapnának a képviselők az alkotmányügyi bizottság előterjesztése szerint.

Lázár János
Stiller Ákos

A testület azt kezdeményezi, hogy az Országgyűlés alelnökei 70, a jegyzők 30 százalékos pótdíjban részesüljenek, illetve hogy a bizottsági elnökök a hozzávetőleg 750 ezer forintos tiszteletdíj 30 százalékát, az alelnökök annak 20 százalékát kapják meg. Ezzel szemben Lázár János a parlamenti alelnököknek miniszteri, míg a bizottsági elnököknek és a jegyzőknek államtitkári fizetést adna.

Könnyítést jelent az is, hogy a bizottság eltörölné azt a szabályt, amely szerint az ülésszakonként ötnél több bizottsági ülést kihagyó képviselők tiszteletdíját arányosan csökkenteni kell.

Egy ponton, a miniszterelnök, valamint a miniszter, az államtitkár, a kormánybiztos, a kormánymegbízott, a miniszterelnöki biztos, a miniszterelnöki megbízott vagy miniszteri biztos országgyűlési képviselők esetében viszont szigorítana a bizottsági javaslat: nekik választaniuk kellene, hogy az általuk betöltött kormánytisztség után járó illetményre vagy a képviselői javadalmazásra tartanak igényt. A Lázár-javaslat ezzel szemben lehetővé tette volna, hogy díjazásuk mellett a képviselői tiszteletdíj 30 százalékát is felvegyék.

A Fidesz-frakcióvezető indítványában szereplőnél több pénzt biztosítana viszont az alkotmányügyi bizottság üzemanyagkártyán azoknak, akiknek a választókerületéhez harmincnál több település tartozik, és azoknak is, akiknek az egyéni választókerülete nagyobb 20 négyzetkilométernél.

Az új jövedelmezési szabályok kidolgozására létrejött albizottság kereszténydemokrata elnöke, Rubovszky György egy ugyancsak szerdán benyújtott módosító javaslatában azt indítványozta, hogy ne jövő szeptembertől, hanem a következő országgyűlési választások nyomán létrejövő parlament megalakulása után lépjenek hatályba az említett rendelkezések.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.