Itthon MTI 2011. december. 07. 14:59

Az iskolák államosítása milliókat vehet ki a települések zsebéből

A Komárom-Esztergom megyében működő "Polgármesterek a Falukért" Egyesület szerint a tervezett önkormányzati reform csaknem teljesen ellehetetlenítené a falvakat, ezért az egyesület javaslatokat készített az új önkormányzati törvényhez.

A megye hatvanhat kistelepülésének vezetői közül huszonnyolcat tömörítő szervezet elnöke, Maszlavér István szerdán, Környén tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy javaslataikat a megye további 21 kistelepülésének polgármestere is támogatja. Közlése szerint a polgármesterek visszautasítják azt az indoklást, hogy a reform bizonyos elemeit a települések eladósodottsága, az önkormányzati iskolák működtetéséhez kapcsolódó fizetési nehézségek teszik szükségessé. Mint rámutatott, az egyesülethez csatlakozott polgármesterek településein az önkormányzatok hitelállománya átlagban nem éri el költségvetésük öt százalékát. A számok azt bizonyítják, hogy a kistelepülések önkormányzatai jó gazda módjára, felelősen irányítják községüket - tette hozzá.

MTI Fotó / Varga György

Az egyesület határozottan visszautasítja azt az elképzelést, hogy a kistelepülések iskoláit elvegyék az önkormányzati fenntartóktól - ismertette Maszlavér István. Az egyesület felmérését ismertetve azt mondta, hogy az iskolák államosítása, a helyi adóbevételek egy részének elvonása a szervezethez tartozó községek költségvetését településenként átlagosan több mint 32 millió forinttal csökkentené. A "Polgármesterek a Falukért" Egyesület javasolja, hogy az alapfokú oktatás a jövőben is maradjon önkormányzati feladat, mert az állam befolyásának növelése a köznevelés területén az iskolák államosítása nélkül is biztosítható.

Az egyesület azt szeretné, hogy lakosságszámtól függetlenül tarthasson fenn önálló önkormányzati hivatalt az a község, amelyik esetében azt a lakossági igények indokolják, és a település képes a hivatal működését biztosítani - mondta Maszlavér István. A szervezet javaslatai között szerepel, hogy csak azok az államigazgatási feladatok kerüljenek a járásokhoz, amelyek megoldása a helyben élőknek nem jelent mindennapi problémát és a települések fejlesztésével kapcsolatos döntéshozatal, valamint a megvalósításhoz szükséges források maradjanak az önkormányzatoknál - ismertette az egyesület elnöke.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.