Itthon hvg.hu 2011. december. 07. 16:06

Baja Ferenc: a Fidesz megvásárolni vagy legyőzni akarja az országot

A "betartható keveset" kellene vállalnia az MSZP-nek a 2014-es választási kampányban Baja Ferenc szerint. A szocialista képviselő és volt miniszter úgy véli, ha az MSZP újra tudja építeni a választói bizalmát, akár váltópárt is lehet belőle a következő választásokon.

Kemény munkával akar a váltópárti szerepre készülni az MSZP, még ha az elmúlt időszakban magával volt is elfoglalva - mondta Baja Ferenc, az MSZP képviselője, egykori környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter a Magyar Narancsnak adott interjújában. A politikus szerint a párt megújulásából egyelőre azért nem látszik semmi, mert "a Fidesz kétharmados többségével olyan egyeztetés nélküli, diktátumokra épülő erőpolitikát folytat, ami nemcsak az ellenzéknek, de az Alkotmánybíróságnak, lassan a független bíróságnak és általában is semmilyen függetlenségnek és alternatívának nem hagy teret". Mint mondta, egyelőre "a társadalom és az MSZP is a felkészülés időszakában van".

"Az a háború, ami 2014-ig itt zajlani fog, nem a dilettánsok és az amatőr kezdők, hanem a reguláris hadseregek háborúja lesz" - közölte, utalva arra, hogy az MSZP új alapszabálya szerinte olyan erős szervezetet hoz létre, amely szükséges a politikai küzdelemhez, a szocialista párt azonban szerinte elkerülte azt a hibát, hogy vezérelvű politikai erőként kívánna megjelenni.

Baja Ferenc szeptemberben
MTI / Beliczay László

Baja Ferenc elismerte, hogy a Fidesztől elpártoló szavazók még nem látják az alternatívát, és nem is pártoltak át az MSZP-hez, ezért szerinte elsősorban arra lenne szükség, hogy a szocialisták újra meg tudják szólítani a korábban magukra hagyott baloldali szavazókat, az elesett társadalmi csoportokat, különben "vagy politikailag otthontalanná váltak, vagy rosszabb esetben a Jobbik karjaiba zuhantak. Ez nem engedhető meg" - jelentette ki a volt miniszter.

Baja Ferenc emlékeztetett arra, hogy korábban Orbán Viktor azt ígérte, csökkenni fog a szélsőségek támogatottsága, mert csak a szocialista kormányok elleni elégedetlenség táplálja, ez azonban nem történt meg, a kormány szegénység iránti érzéketlensége miatt ugyanis továbbra is nő a Jobbik támogatottsága.

A Jobbik ellen ezért az MSZP-s képviselő szerint "politikai, értelmiségi, társadalmi összefogásra lenne szükség, a Fidesszel és az LMP-vel közösen deklarálni, hogy a Jobbik politikája sehova nem vezet".

Baja Ferenc szerint a Fidesznek mindenre az a válasza, hogy mindent központosít, és mindent ő akar meghatározni, még akkor is, ha a helyiek képesek lennének megoldani a problémáikat. Azt azonban elismerte, a válságrégiókból, Északkelet-Magyarországról az állam nem vonulhat ki, jelenléte ugyanis nélkülözhetetlen az intézményfenntartásban, a szociális ellátásban és a munkahelyteremtésben. Példaként a baloldali politikus azt említette, hogy szerinte északkelet bizonyos területein elő kellene írni, hogy a tantestületekbe két-három roma pedagógust is fel kell venni, ehhez pedig állami szerepvállalásra van szükség.

Az MSZP jövőbeni programjával kapcsolatban a képviselő azt mondta, a pártnak az ígérgetés helyett a "betartható keveset" kellene vállalnia, hogy visszataláljon azokhoz a választókhoz, akiket korábban magukra hagyott. A bizalom visszaépítésével a politikus szerint akár az MSZP-nek is esélye lehet a választási győzelemre, a választójogi törvény ugyanis esélyt ad egy ellenzéki kétharmadnak is.

A volt miniszter ezért azt hangsúlyozta, hogy a pártnak társadalmi összefogást kellene kezdeményeznie, a Fidesz ugyanis "nem integrálni akarja a társadalmat. A Fidesz szerint itt két ország van: az egyiket megvásárolni, a másikat legyőzni akarja" - mondta.

Baja Ferenc szerint azonban egyelőre korai azt találgatni, hogy ki lehet az MSZP miniszterelnök-jelöltje 2014-ben.

A teljes interjú a Magyar Narancs csütörtöki számában olvasható.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.