2011. december. 06. 11:46 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 06. 11:46 Itthon

Könnyebben mondhatnak fel a terhes nőknek és kismamáknak a közszférában

Az LMP véleménye szerint az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága olyan módosító javaslatot nyújtott be a közszolgálati tisztviselőkről szóló tervezethez, ami megszünteti a terhes, valamint a szülési, illetve gyermekgondozási szabadságát töltő nők felmentési védelmét.

A párt három képviselője, Ertsey Katalin, Kaufer Virág és Szilágyi Péter keddi közleményében arról ír, hogy az új közszolgálati törvényjavaslat bevezeti a "méltatlanság" fogalmát, mint kötelező felmentési okot, anélkül, hogy pontosan meghatározná annak fogalmát. A politikusok ezt úgy értelmezik, hogy a jövőben fel lehet mondani annak a közszolgának, aki - akár munkahelyén kívül - olyan magatartást tanúsít, amely munkáltatója szerint méltatlan hivatalához. "Magyarán a közszolgák privát szféráját sem kíméli a Fidesz" - fogalmaznak.

Hozzáteszik, hogy hétfőn az alkotmányügyi bizottságon keresztül olyan módosító javaslatot nyújtottak be, ami alapján még a terhes, a szülési szabadságon, a gyermekgondozási szabadságon lévő, valamint a beteg gyermeküket otthon ápoló közszolgák sem lesznek jogosultak a felmentési védelemre. "Eszerint őket is lapátra lehet tenni egy mondvacsinált méltatlansági okra hivatkozva" - hangsúlyozzák az ellenzéki képviselők. 

Arra is felhívják a figyelmet, hogy a kedvezményes felmentési idő nem vonatkozna a betegség miatt keresőképtelen hozzátartozójukat otthon ápoló közszolgákra sem.  

Végül arra is kitérnek, hogy az új törvény jelenlegi formája alapján a sértettek a független bíróságok helyett csak a kormány által delegált tagokból álló Közszolgálati Döntőbizottsághoz fordulhatnak jogorvoslatért.

Hangsúlyozzák: az LMP olyan módosító javaslatokat készített, amelyek alapján, ha a gyedről visszatérő munkavállaló igényli, a munkáltatónak meg kell egyeznie vele a rugalmas foglalkoztatás kölcsönösen megfelelő formájáról. Emellett azt is szeretnék, ha két gyermek születése után nem 7, hanem 10 nap pótszabadság járna az édesapáknak.

Hirdetés