Két gyanúsítottat hallgattak ki a szennyvíziszap-ügyben
Gyanúsítottként hallgatott ki két embert a Nemzeti Nyomozó Iroda a baranyai pellérdi szennyvíziszap-kezelési ügyben - közölte a PécsMa.hu hírportál hétfőn.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) közölte, hogy az ügyben büntetőeljárást folytat a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűntett megalapozott gyanúja miatt - tette közzé a PécsMa.hu. A nyomozás során szakértőt rendeltek ki, de a szakértői véleményben foglaltak alapján újabb kérdések merültek fel, azok tisztázására ismét szakértőt rendeltek ki. Az eljárás során két embert hallgattak ki gyanúsítottként. A nyomozás lezárásának időpontja még nem ismert - közölte az NNI.
A Nemzeti Nyomozó Iroda 2010 végén tartott házkutatást a pécsi Tettye Forrásház Zrt.-nél, miután akkor már hónapok óta senki nem szállította el a Pécs melletti Pellérd közelében lévő szennyvíztisztító telepről a vízkezelés során keletkező iszapot, amely már a környezetet is veszélyeztette.
A PécsMa.hu beszámolója szerint a szennyvíziszap kezelése a korábbi vízszolgáltató, a Pécsi Vízmű Zrt. működése alatt elvállaló Délkomp Kft. dolga lett volna, ám a társaság az elmúlt egy évben sem kezdett semmit a pellérdi szennyvíztisztítónál lévő szennyvíziszappal. A híroldal szerint a társaság ellen több végrehajtást is elrendeltek, szeptember végétől pedig már felszámolóbiztos tevékenykedik a Délkompnál. Korábban a zöldhatóság is megbüntette a társaságot.
Csöngei Adrienn, a Tettye Forrásház Zrt. kommunikációs referense a Pécs TV-nek közben azt mondta, a felszámolási eljárás miatt előfordulhat, hogy adott esetben Pécs városára, illetve a Tettye Forrásház Zrt.-re hárul a mintegy százmillió forintos nagyságrendet képviselő kármentesítési folyamat finanszírozása.
Pécs 2009 októberében felmondta a szolgáltatási szerződést, és átvette a városi vízközműveket, miután az addigi vízszolgáltató Pécsi Vízművel határidőre nem egyezett meg a kisebbségi tulajdon visszavásárlásáról. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, és kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét. Azóta Pécsen az önkormányzat által alapított Tettye Forrásház Zrt. a szolgáltató.
A város és a kisebbségi tulajdonos francia Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy 100 százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.
Az ügy érintettjei mintegy negyven jogi eljárást indítottak egymás ellen. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság tavaly február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel kötött üzemeltetési szerződést, a Tolna Megyei Bíróság azonban eljárási hiba miatt új eljárásra kötelezte a választott bíróságot. A döntést a közelmúltban a Legfelsőbb Bíróság is megerősítette.
A Mohácsi Városi Bíróság októberben nem jogerősen jogsértőnek találta a Pécsi Vízmű Zrt. székházának két évvel ezelőtti birtokbavételét, az eredeti állapotot azonban nem állíttatta helyre, mert úgy vélte, az elmúlt két évben annyi változás állt be az ügyben, hogy az nem indokolt.
A Tettye működésével nemcsak Pécs, hanem idővel a baranyai megyeszékhely környéki kisebb városok, községek is kikerültek a Pécsi Vízmű szerződött partnereinek köréből. A Tettye jelenleg Pécs mellett 15 településen szolgáltat. A cég idén 5-5,5 milliárd forint árbevétel mellett 300-350 millió forint adózás utáni eredményt vár, szemben a tavalyi 50 millió forint nyereséggel.