Itthon hvg.hu 2011. november. 28. 20:49

"Megszorító kormányt" látnak a választók, jön fel a Jobbik

A Medián közvélemény-kutató intézet ügyvezető igazgatója, Hann Endre szerint drámai, hogy mekkora azoknak a választóknak a száma, akik egyik párthoz sem kötődnek, akik "várnak valamire". Emellett érdekes kérdésnek mondta a hvg.hu-nak azt is, hogy a Fidesz vajon mennyire tart a Jobbiktól.

Először mérték a második helyen a pártok között a Jobbikot a múlt héten: a Tárki szerint a választani tudó és akaró népesség 22 százaléka voksolna "most vasárnap" a szélsőjobboldalra, míg a szocialistákat a választók ötöde támogatná. Folyamatosan erodálódik a Fidesz tábora, miközben a Medián mérései alapján soha nem látott mértéket ért el a választani egyáltalán nem tudóké, emellett soha ilyen mélyre nem süllyedt a "legnépszerűbb" politikusok kedveltsége. Az okokról kérdeztünk elemzőket.

Krekó Péter (Political Capital) azt mondta a hvg.hu-nak: a közvélemény-kutatások hónapok óta három meghatározó tendenciát mutatnak. A Fidesz népszerűségvesztését, a választói apátia erősödését és a Jobbik lassú erősödését. Ami a Fideszt illeti, megítélése az összes választó körében már nem sokkal kedvezőbb, mint az MSZP-é volt másfél évvel a második Gyurcsány-kormány hivatalba lépése után, 2007 novemberében, mivel ugyanakkor hatalmasra duzzadt a bizonytalanok tábora, a biztos szavazó pártválasztók körében még mindig negyven százalék felett van a Fidesz támogatottsága.

Nem meglepő

"Nem meglepő fejlemény, hogy az elmúlt hónapokban saját belügyeivel és szakadásával elfoglalt  MSZP-t beéri vagy akár be is előzi a Jobbik. Azt mondhatjuk, hogy az MSZP viszonylag csekély vérveszteséggel megúszta a szakadást. Sőt, a mérési eredmények alapján az sem kizárható, hogy a Demokratikus Koalíció is politikailag életképes formációvá növi ki magát, melynek esélye lehet egyedül is a parlamenti küszöb átlépésére" - mondta a Political Capital munkatársa.

Novák előd a parlamentben: a Fidesz a saját képére formálná a Jobbik javaslatait
MTI /

Ami ugyanakkor egyértelműen látszik (annak ellenére is), hogy a 2010-es választások óta az LMP és az MSZP is „magára tudott szedni” egy keveset, a baloldalon inkább stagnálás tapasztalható, az egyetlen látványosan erősödő politikai erő a Jobbik. A Fidesznek ugyanakkor csaknem a szavazótáborának a fele lemorzsolódott a választásokat követő hónapok óta, és csak kis részük talált magának új pártot a jelenlegi ellenzéki oldalon.

"Érdemes ugyanakkor látni, hogy a választók egy része azért ábrándult ki a Fideszből, mert a korábbi baloldali 'megszorító kormányok' után most ismét egy 'megszorító kormányt' látnak. Az elkövetkező időszak politikai tendenciái (folytatódó kormányzati megszorítások, újabb IMF-megállapodás) tükrében ezért könnyen lehet, hogy ha nem jelenik meg új erő az ellenzéki oldalon, a Jobbik megőrzi gravitációs erejét, és elsődlegesen ő profitál a kormányoldal gyengüléséből. Az ismét erősödő választói pesszimizmus az apátiából könnyen átválthat dühödt elégedetlenségbe, ez pedig a Jobbik malmára hajthatja a vizet" - mondta Krekó Péter.

Orbán a vékony jégen

A Medián ügyvezető igazgatója, Hann Endre úgy véli, hogy mivel a biztosan szavazók száma a felmérés szerint 40 százalék, ezért a választani tudó "biztos" szavazók aránya nagyon kicsi, a rájuk vonatkozó minta statisztikailag igencsak sebezhető. „Az, hogy az MSZP-t az utóbbiak 21, a Jobbikot pedig 22 százalékuk választaná, számszerűleg valóban azt mutatja, hogy a szélsőjobb párt megelőzte a szocialistákat, ugyanakkor ennek statisztikailag nincs jelentősége” - fogalmazott.

Ennél fontosabbnak mondta Hann Endre, hogy a teljes népességre vonatkozóan a Fideszt választó szavazók száma egyenletesen csökkent, tavasztól nyár végéig hullámzóan, ősztől pedig már meredeken. Eközben az ellenzéki pártok támogatottsága alig változik. A közvélemény-kutató intézet ügyvezetője "másik drámaként" említette a nem szavazók 40 százaléknyi táborát. „Olyan, mintha sok ember várakozna valamire” – tette hozzá. A Medián vezetője szerint sok hangulati tényező jelzi az általános negatív közérzületet, a gazdasági közhangulat is – hosszú időre visszatekintve – mélyponton van.

„Az már egy érdekes kérdés, hogy a Fidesz mennyire tart a Jobbiktól, és az is, hogy miként tudja megtalálni a kényes egyensúlyt saját szélsőjobboldali szavazótáborának megtartása érdekében úgy, hogy közben legitimitásának, nemzetközi szalonképességének fontos oszlopaként jelenjen meg az, hogy a Jobbikkal szemben a Fidesz jelenthet garanciát” – vélekedett Hann Endre. Ha eközben szavazótáborának összetartása érdekében átvesz célokat, gondolatokat, konkrét lépéseket a Jobbiktól, akkor ezzel viszont nemzetközi megítélését rontja. „Ez Orbán Viktor számára az egyik legnagyobb kihívás, amivel szembe kell néznie.” A kormányfő nem engedheti meg magának, hogy meghúzza a határvonalat a közép- és a szélsőjobb között, ugyanakkor, ha nagyon nehezen kezelhetőek a gazdasági problémák, az a Jobbik malmára hajtja a vizet – összegezte a Medián ügyvezető igazgatója.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.