Aidan White, a médiatörvény életbe lépése nyomán kialakult helyzetet vizsgáló nemzetközi küldöttség vezetője az atlatszo.hu-nak adott interjújában élesen kritizálta a társszabályozási megállapodásokat.
A médiatörvény életbe lépése nyomán kialakult helyzetet vizsgáló nemzetközi küldöttség vezetőjével, a londoni székhelyű Media Diversity Institute munkatársával, Aidan White-tal készített interjút a "magyar Wikileaks" -ként emlegetett atlatszo.hu. Mint megírtuk: a 13 szervezet képviselőiből álló misszió háromnapos látogatása során tárgyalt a kormány, a médiahatóság és a Médiatanács képviselőivel és újságírókkal. A látogatás során szerzett tapasztalatok alapján kritikus hangú állásfoglalást hoztak nyilvánosságra, melyet nemzetközi fórumokhoz és a magyar kormányhoz is eljuttatnak.
White a lapnak elmondta: több olyan szervezet javaslatára érkezett a küldöttség Budapestre, amelyek aggódtak a magyarországi helyzet miatt. "Azért volt szükség erre a misszióra, mert a magyar médiatörvény és a kialakult helyzet kapcsán egy egész Európát foglalkoztató vita indult el az újságírás jövőjéről és a médiaszabályozásról. Az Európa Tanács, az ENSZ és számos sajtószabadsággal foglalkozó szervezet korábban kifogásolta a magyarországi helyzetet" - mondta a küldöttség vezetője.
"Az elmúlt két napban tárgyaltunk a hatósággal, a Médiatanáccsal, a kormánnyal és meggyőződtünk arról, hogy a független újságírás helyezete kétséget kizáróan nagyon nehéz ma Magyarországon, s ez egyértelműen „visszafogja” az újságírókat. A kialakult hangulat nem kedvez a független és kritikus hangvételű újságírásnak. Úgy találjuk, hogy a nagy európai szervezetek által korábban emelt kifogások tehát ma is helytállóak" - fogalmazott White, aki szerint a médiatörvényt felül kell vizsgálni.
Kiemelte: aggodalomra adnak okot a társszabályozási megállapodások is. "Szerintünk az azt aláíró szervezetek az ördöggel kötöttek paktumot: abban állapodtak meg a hatósággal, hogy megkímélik őket a nagyobb bírságoktól, amennyiben ők maguk is részt vesznek a panaszok kezelésében. Ez így annyit jelent, hogy ők végzik el a médiatanács feladatát, ezzel legitimizálva annak döntéseit. Ez egyáltalán nem jó megoldás" - jelentette ki a szakember.
Továbbra is problémásnak látják a törvény újságírói forrásvédelemre vonatkozó részét, a közmédiumok átszervezését, és úgy gondolják, hogy a közszolgálati média színvonala csökkent, a pluralizmus és sokféleség szempontja sérül. "Én amiatt aggódom, hogy függetlenek tudnak-e egyáltalán maradni az újságírók, hogy mennyire aggódnak amiatt, hogy ha bírálják a kormányt akkor bajba kerülhetnek. Mint tapasztaltuk, a médiatulajdonosok is tartanak ettől. Így aztán egyre kevesebb lesz a kritikus hangú, oknyomozó újságíró, így a média kevésbé tud kontrollként (watchdogként) működni, márpedig ennek komoly veszélyei vannak" - véli White.