Itthon hvg.hu 2011. november. 09. 21:00

Mikor lesz hó, mikor érkezik a tél Magyarországra?

Az Országos Meteorológia Szolgálat munkatársai sem tudnak arra a kérdésre válaszolni, mikor fog először havazni Budapesten és a nagyvárosokban. A mostani előrejelzés – amely november 19-ig szól – szerint egyelőre nyoma sincs a tartós havazásnak. A sokéves átlagból sem következik, hogy az igazi télnek már novemberben be kellene köszöntenie.

A nyárias szeptember után már október 21-én leesett az első hó Magyarország magasabb hegycsúcsain, a síkvidékeken azonban még mutatóban sem jelent meg a téli csapadék. Ebben semmi csodálnivaló sincs október második felében.

A melegebb teleken november végén szokott esni a hó – olvasható az Időkép beszámolójában. Úgyhogy minden valószínűség szerint idén is valamikor a hónap végén számíthatunk először rá. Tavaly például már novemberben leesett az első tartós hó, és még február végén is mértünk mínusz 10 fokot. Polyánszky Zoltán, az OMSZ veszélyjelző meteorológusa a hvg.hu megkeresésére elmondta, a november 19-ig szóló előrejezés szerint nem valószínű, hogy a következő tíz napban lehull az első hó a nagyvárosokban, és az sem látszik egyelőre, hogy téliesre fordulna az időjárás.

Milyen telünk lesz?

Kérdésünkre, hogy milyen tél várható idén, Babolcsai György, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa nem bocsátkozott spekulációkba. Ők csak a 10 napon belüli előrejelzésekért tudják a felelősséget vállalni, és az úgynevezett szezonális előrejelzések ebből a szempontból bizonytalanok és megalapozatlan információkon alapulnak.

Síelő a Normafánál
HVG Archív

A nyári hónapokra jellemző napos idő még november elején sem akart elmúlni, ez azonban nem áll összefüggésben a globális felmelegedéssel. Magyarországra mindig is a változékony időjárás volt a jellemző, így nem meglepő, ha néha ősszel később jön a hideg, tavasszal pedig előbb köszönt be a jó idő, vagy éppen fordítva – mondja a meteorológus. Száz éve is ugyanez az éghajlat jellemezte hazánkat.

Első havas nap

Magyarországon az első havazás – azaz havas nap, amikor a hó nem feltétlenül marad meg – átlagos időpontja síkvidéken november második felére, a hegyekben egy-két héttel korábbra tehető – mondta el Babolcsai György. De feljegyeztek már síkvidéki hóesést szeptember végén is, mégpedig 1936-ban.

Az első hótakarós nap – amikor a talajt összefüggő, legalább 1 centiméteres hóréteg fedi – átlagosan Kékestetőn például november 11., a Kisalföldön december 5., az Alföldön december 9. körül fordul elő. Igaz, volt már síkvidéken is 30 centimétert meghaladó, nagy területre kiterjedő havazás novemberben is. Ebben a hónapban legnagyobb eséllyel a Dunántúlon, annak is nyugati, délnyugati részén fordulhat elő komoly havazás.

Az OMSZ budapesti síkvidéki mérőállomásain összefüggő hóréteget 1900 óta legkorábban 2003. október 24-én reggel mértek (1 cm), korábban nem volt példa októberi hótakaróra. Az 1954 óta működő Budapest-Pestszentlőrinci állomás adatai szerint az első hótakarós nap átlagosan december 11., a tartósan havas napok átlagosan 32 körül alakulnak. De 1969/1970 telén ez igencsak megugrott, 71 napig hótakaró fedte a térséget.

Érdekes az a mérési adat is, miszerint a legvastagabb hótakaró "csak" 40 centi volt, 1980. december 1-jén. Ám a Magyarországon valaha mért legvastagabb hóréteg 151 centiméteres volt, 1947. február 19-én mérték Kőszeg-Stájerházaknál. Az utóbbi 50 év legnagyobb magyarországi havazása az 1987. január 11-13-i volt, amikor is sokfelé meghaladta a 30 centimétert a lehullott hótakaró, a hófúvás és a rendkívüli hideg napokra megbénította az országot

AP

Természetesen az utóbbi évtizedek leghavasabb magyarországi teleire is vannak adatok: ezek között volt a már említett 1969/1970-es tél, az 1995/96-os és a 2002/2003-as is. A másik véglet, az 1989/90-es és a 2006/2007-es rendkívül enyhe teleken például Budapesten egyszer sem tudott hótakaró kialakulni.

Készítsük fel a szervezetünket

A hideggel szinte egyszerre aktiválódnak a nátha- és influenzavírusok is. Míg az előbbi ellen nincs vakcina – keresik a kutatók, de nehéz helyzetben vannak, mivel a náthák leggyakoribb fajtáit okozó rhinovírusokból is több mint száz fajta van –, mégis tehetünk azért, hogy ne döntsön ágynak a megfázás.

Noha a náthának is az influenzához hasonló tünetei vannak, az utóbbi rendszerint súlyosabb. Magas lázzal jár és a szövődmények kialakulása is sokkal gyakoribb, ráadásul ezek veszélyesebbek is, mint megfázás esetén. Viszont ez ellen már kérhetjük a szezonális vakcinát, amely idén szintén három vírus ellen véd:  H1N1, H3N2 és a B vírus ellen is.

Ha már megtörtént a baj – akár nátháról, akár influenzáról legyen szó –, a leghatékonyabb gyógymód, ha a beteg otthon marad és pihen. Mivel vírus okozta bajokkal van dolgunk, nem segítenek az antibiotikumok. Ezekre csak akkor lehet szükség, ha néhány nap elteltével sem múlnak a panaszok, vagy ismét felszökik a láz, ami már bakteriális fertőzésre utalhat.

Jó, ha tudjuk, a náthagyógyszerek nem gyógyítják a náthát, csak a tünetek enyhítését célozzák. E logikát követhetik a gyógyszergyártók is, amikor többféle összetevőt tartalmazó szereket ajánlanak a náthára. Ez azonban növelheti a negatív mellékhatások esélyét, illetve a túladagolás veszélyét is.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.