Pótnyomozás elrendelését kérte a West Balkán-ügyben a Legfőbb Ügyészségtől a Bálint Ügyvédi Iroda – jelentették be, hangsúlyozva, hogy az iroda munkatársai szerint a vádhatóság rosszul értékelte a bizonyítékokat, s nem mindenki ül a kedd reggel kezdődő bírósági tárgyaláson a vádlottak padján.
A Nyugati téri West Balkán szórakozóhelyen idén január 15-én történt, három halálos áldozatot követelő tragédia ügyében halálos tömegszerencsétlenség okozása miatt Szalontai Győző és társaival szemben megindult büntetőeljárás tárgyalása november 8-án reggel kezdődik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Az ügyben nyolc gyanúsított volt, de az ügyészség csak néggyel szemben találta úgy, hogy felmerülhet a felelősségük a szerencsétlenség bekövetkezésében.
Bíróság elé kell állnia a West-Balkán Kft. ügyvezetőjének, a Noise Life-bulikat szervező cég főszervezőjének, a zenés rendezvényeket szervező DieselMusic 2010 Kft. nevében eljáró rendezvényszervezőnek és a West Balkánban rendezett Noise Life Night biztonságáért felelős cég illetékes biztonsági főnökének.
A hatóságok megállapításaival szemben két áldozat – Kadosa Kinga és Csikós Emese – hozzátartozóinak jogi képviseletét ellátó Bálint Ügyvédi Iroda szerint több ember felelőssége vetődhet fel az ügyben. Az irodát vezető Bálint Zoltán egy sajtótájékoztatón azt közölte: az ügyészség rosszul értelmezte a bizonyítékokat, s téves az álláspontja abban, hogy a január 15-i tragédia csak és kifejezetten ennek a rendezvénynek a szervezési hiányosságai miatt következett be. A jogi képviselők szerint ugyanis a szórakozóhely működéésével általában is gondok voltak, és a végzetessé váló hiányosságok korábban is fennálltak.
„A rendőrség a nyomozás során megfelelően derítette fel a tényállást, és tett helyes megállapításokat. Az ügyészség viszont a szakmailag helytálló nyomozati anyagból téves következményeket vont le” – mondta Bálint Zoltán, aki azt emelte ki, hogy a West-Balkán (WB) Kft. és a hatóságok korábbi tevékenységét nem vizsgálta a vádhatóság.
Alkalmatlan volt a hely?
Az ügyvéd kitért arra, hogy a cég vezetői egy olyan szórakozóhelynek nézték ki a Skála Metró épületét, amely erre a célra statikailag alkalmatlan volt. Ezen túl – mint arról korábban a hvg.hu is beszámolt – többek között gyúlékony, épp ezért szórakozóhelyen nem engedélyezett padlószőnyeggel fedték le a padlót, tűzoltókészülékeket nem szereltek fel, szabadtéri melegítésre alkalmas, propánbután gázzal működő fűtőtestekkel oldották meg a fűtést beltérben, a menekülést lehetővé tevő kijárat ajtaja a menekülés irányával ellentétetesen, tehát befelé nyílt.
A szórakozóhely illetékesei mellett a hatóságok sem jártak el körültekintően a West Balkán esetében – hangsúlyozta a Bálint Ügyvédi Iroda vezetője. „Nem volt érvényes használatba vételi engedély, és miközben bulikat rendeztek – a tragédia előtt három többezres rendezvényt is – még zajlott az építkezés, a Skála Metró épületének az előírtaknak megfelelő átalakítása. Bálint Zoltán kiemelte azt is, hogy a hatóságok közül a tűzoltóság volt az egyetlen, amely megfelelően járt el: a helyszínre is kimentek, s a talált hiányosságokat tizenegy pontban jelezték is. Ez alapján a WB vezetői a VI. kerületi önkormányzathoz beadott kérelmüket a használatba vételi engedély iránt vissza is vonták, sőt közölték azt is, hogy kereskedelmi tevékenységet sem folytatnak az épületben.
Megdöbbentő volt – tette hozzá Bálint Zoltán egyik kollégája, hogy a WB Kft. vezetője, Szalontai Győző egy hitelkérelemhez csatolva azt írta, hogy hiába működtek 2001-től, a 2007-ig terjedő időszakban mindössze hat hónapig volt engedélyük. Mindenesetre a visszavont engedélykérelem után 2010 októberében a WB illetékesei újra benyújtották az önkormányzathoz építési engedély kérelmüket, amely 1800 fő befogadására alkalmas hely kialakítására vonatkozott. Ez alapján a jegyző irányítása alatt működő, a Hatósági Főosztályhoz tartozó kereskedelmi osztály vezetője nyilvántartásba vette a WB-t, s tovább küldte szakhatóságoknak a papírokat. A tűzoltóság a kereskedelmi osztálynak válaszként megírta, hogy a helynek nincs használatba vételi engedélye és tájékoztatást kértek az osztály munkatársai által megtett intézkedésekről, ám választ csak a tragédiát követő napon, január 16-án kaptak. A szintén a Hatósági Főosztályhoz tartozó építésügyi osztály – Bálint Zoltán elmondása alapján – is csak december 22-én jelezte a kereskedelmi osztálynak, hogy a WB-nek nincs sem használatba vételi engedélye, sem kereskedelmi tevékenység folytatására vonatkozó engedélye. A két osztály az önkormányzat épületében két, egymással szomszédos helyiségben található.
Az ügyvéd hangsúlyozta, mindezek miatt felvetődik a West Balkán-tragédia ügyében VI. kerületi önkormányzat felelőssége is. „Ezt azonban Hassay Zsófia polgármester a 2009-es kormányrendeletre hivatkozva hárította el” – közölte Bálint Zoltán megjegyezve, holott éppen neki kellett volna megtagadnia az engedély kiadását. „A szerencsétlenség megtörténte után viszont az önkormányzat jegyzője, Sajtos Csilla pont a tűzoltóság 2010. májusi levelében hivatkozott rendelet szerint zárta be a West Balkánt” – tették hozzá az ügyvédi iroda munkatársai.
A felsoroltak alapján – közölte Bálint Zoltán – úgy vélik, egyértelmű, hogy a tragédiához nem csak az azt megelőző napon történtek járultak hozzá – mint például az ügyészség által megjelölt biztonsági őrök felvétele –, hanem jóval korábbra nyúlnak vissza a szerencsétlenséghez vezető dolgok. „Ezért két héttel ezelőtt a Legfőbb Ügyészséghez fordultunk, kérve a felügyeleti intézkedést a pótmagánnyomozás elrendelésére.” Az ügyvédek "az ügyészségre bízzák annak eldöntését, hogy esetleg még hány embernek kellene ott ülnie a vádlottak padján".