Tendenciózusnak, ugyanakkor célt tévesztettnek tartják a rendőrök a parlament honvédelmi bizottságának legújabb javaslatát a szolgálati járandóságuk korlátozásával kapcsolatban. A tervezet szerint bizonyos bűncselekmények elkövetése után nem járna szolgálati járandóság. A rendőrök meggyőződése, hogy ezzel is a 2006-os őszi túlkapásokban részt vetteket sújtaná a kormányzat.
Nyílt levélben fejezték ki tiltakozásukat Harangozó Tamás és Mesterházy Attila szocialista politikusok a honvédelmi bizottsági módosító javaslat ellen, amely szerint nem lenne jogosult szolgálati járandóságra az a hivatásos, aki meghatározott bűncselekményeket követett el, és nem mentesült az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól. Az egyik nevesített bűncselekménytípus a bántalmazás hivatalos eljárásban - a 2006-os rendőri túlkapások nyomán több rendőrt ezzel vádolnak. A szocialista képviselők szerint egy ilyen változás nyomán a hivatásosok elbizonytalanodhatnak, hiszen tartanának attól, hogy ha esetlegesen hibáznak, akkor az rendkívül súlyos következményekkel járna.
Az MSZP-s országgyűlési képviselők úgy gondolják, hogy a javaslat elfogadása után a szolgálatot teljesítő hivatásos állomány azon tagjainak nyugdíjjogosultságát is megvonnák, akiknek a büntetőjogi felelősségét (akár szakszerűtlen intézkedés miatt) megállapították vagy a jövőben fogják megállapítani.
Értelmetlen már maga a javaslat is?
"Sajnálattal látom, hogy továbbra is politikai játszótér a rendőrség" - közölte a hvg.hu-val Pach Dániel, a Rendőrszakszervezetek Védegyletének elnöke. Ez a módosító javaslat egyértelműen a 2006-os eseményekben részt vett és azóta szolgálati nyugdíjba vonult személyek további szankcionálását szolgálná - vélekedett a szakszervezeti vezető -, mivel szolgálati járandóságot csak a korhatár alatti, már szolgálati nyugdíjban lévők fognak kapni az öregségi nyugdíjjogosultság eléréséig. "Az aktív állomány tagja, ha elköveti a felsorolt bűncselekményeket, elítélik, kirúgják, és így fel sem merül, hogy valaha is jogosulttá válik nyugdíjra a rendőrségnél. Csak azt nem értem, miért nem mondja ki konkrétan a jogalkotó, hogy mi a célja a javaslatnak" - mondja a szakszervezeti vezető.
Hasonlóan gondolta egy ügyeletes tisztként dolgozó rendőr is. Mint a hvg.hu-nak elmondta, munkája során korábban került már olyan helyzetbe, hogy mivel kényszervallatás gyanúja miatt eljárás indult vele szemben, felfüggesztették a munkavégzés alól és megvonták fizetése felét. Miután kiderült, hogy ártatlan és a feljelentővel szemben hamis vád miatt eljárás indult, azzal már senki sem törődött, hogy utólag kárpótolják őt. Szerinte "fontos lenne, hogy erre is gondoljanak a rendőri vezetők".
Figyelemelterelés?
Kiss Sándor, a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének (RKDSZ) alelnöke szintén úgy vélte, hogy a honvédelmi bizottsági módosító javaslata csupán néhány, a 2006-os rendőri brutalitásért elítélt rendőrre vonatkozik, és szerinte azt mutatja, hogy a politikusok nem bíznak a rendőrökben. „Az egyenruhások jelenleg is félnek intézkedni, mert könnyen feljelentik vagy megvádolják őket, ezután még inkább így lesz” - vélekedett a hvg.hu-nak az érdekképviseleti vezető.
Kiss Sándor azt az esetet említette meg, amikor tavasszal a Győrben egyedül intézkedő rendőrt egy hajléktalan megtámadott, s csak két járókelő segítségével tudták a verekedőt megfékezni. Mindezek után a hajléktalan volt az, aki feljelentette a járőrt -jegyezte meg Kiss Sándor. Szerinte "a rendőrt nem védik meg, ugyanakkor mindenki elvárja velük szemben, hogy lojálisak legyenek". Az RKDSZ budapesti elnöke összességében úgy látja, hogy ez a módosító javaslat "sok mással együtt csak azt szolgálja, hogy olyan jelentős dolgokról tereljék el a figyelmet, mint hogy nem is csökkent az államadósság".