Itthon MTI 2011. november. 05. 10:32

Levelet írt Pintérnek is az MSZP

Nyílt levélben tiltakoznak és az illetékes vezetők, többek között a belügyminiszter fellépését kérik a szocialisták az ellen a honvédelmi bizottsági módosító javaslat ellen, amely azt kezdeményezi: ne legyen jogosult szolgálati járandóságra a hivatásos állomány tagjai közül az, aki meghatározott bűncselekményt - például bántalmazást hivatalos eljárásban - követett el, és nem mentesült az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól.

Az MSZP szerint egy ilyen szabályozás csökkentené az intézkedési hajlandóságot az esetleges hibák rendkívül súlyos következményeitől való félelem miatt - olvasható a Pintér Sándor belügyminiszternek, Hatala József országos rendőrfőkapitánynak, Kökényesi Antalnak, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának, valamint Bakondi Györgynek, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatójának címzett nyílt levélben.

Mesterházy Attila frakcióvezető és Harangozó Tamás országgyűlési képviselő azt írta: fideszes politikusok legújabb ötleteként az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága olyan módosító javaslatot nyújtott be a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló törvényjavaslathoz, amely szerint nem lesz jogosult szolgálati járandóságra, aki a javaslatban meghatározott bűncselekményt követett el, és nem mentesült az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól. Ilyen, szolgálati járadék folyósítását kizáró bűncselekmény többek között a "szándékos testi sértés" és a "bántalmazás hivatalos eljárásban".

Pintér Sándor
Túry Gergely

A módosító javaslat elfogadása veszélyes precedenst teremtene az ellenzéki párt szerint, amely úgy látja: ha a kormánypárti képviselők a javaslatban megfogalmazott szemléletet következetesen érvényre kívánják juttatni, akkor a következő logikus lépés a jelenleg is szolgálatot teljesítő hivatásos állomány azon tagjai nyugdíjjogosultságának megvonása lesz, akik büntetőjogi felelősségét (akár szakszerűtlen intézkedés miatt) megállapították, vagy a jövőben fogják megállapítani.

"Ebben az esetben az intézkedő hivatásosoknak nemcsak a fegyelmi és büntetőjogi szankciók fenyegetésétől, hanem nyugdíjjogosultságuk elvesztésétől is tartaniuk kell majd. Ez a módosítás álláspontunk szerint még inkább el fogja bizonytalanítani a hivatásos állományt, és az esetleges hibák rendkívül súlyos következményeitől való félelem jelentősen csökkenteni fogja az intézkedési hajlandóságot, ami alapjaiban veszélyezteti a rendészeti szervek működését" - írta Mesterházy Attila és Harangozó Tamás.

Az ellenzéki politikusok szerint levelük címzettjei "eddig szótlanul tűrték az irányításuk, vezetésük alá tartozó állomány becsmérlését, jogfosztását", de "itt az idő, hogy latba vessék hosszú évtizedek elismerésre méltó szakmai munkájával kivívott tekintélyüket, és higgadt, megfontolt, de határozott kiállással, szakmai érvekkel tereljék megfelelő mederbe a kormány rendészeti politikáját".

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.