A debreceni villamosberuházás több alvállalkozójának is tartoznak
A debreceni 2-es villamosvonal építését végző alvállalkozók közül több is leállt a munkával, mert a beruházó tartozik nekik - mondták a DISZ Kulturális és Sportegyesület helyi önkormányzati képviselői pénteken.
Az Arcadom Építőipari Zrt. mint a konzorcium pénzügyi vezetője lenne felelős a kifizetésekért - közölte Tóth Csaba a konzorciumi tag debreceni Keviép Kft.-től kapott információkra hivatkozva. Hangsúlyozta, hogy a debreceni önkormányzat teljesítette a beruházók iránti pénzügyi kötelezettségeit: 2010 tavasza óta már 2,4 milliárd forintot utalt át a cégnek. Hozzátette: információik szerint nemcsak alvállalkozók, hanem a beruházó konzorcium többi tagja is vár még kifizetésre.
"Szeretnénk, hogy ne legyen Debrecenben a Megyeri híd építéséhez hasonló botrány" - fogalmazott Tóth Csaba. A képviselő szerint a megoldást az úgynevezett bizalmi kéz intézményének a bevezetése jelentené, vagyis az elvégzett munka után a vállalkozóknak közvetlenül a megrendelő fizetne. Varga Zoltán, a DISZ önkormányzati képviselője kifejtette: az önkormányzat eleget tett fizetési kötelezettségeinek, az EU-s pályázati források megérkezését azonban ők nem tudják ellenőrizni. Ettől függetlenül a beruházónak a kivitelezési szerződés értelmében akár saját forrásból is kötelessége finanszírozni a munkálatokat a pályázati források megérkezéséig - hangsúlyozta.
A kifizetések csúszása miatt számos vállalkozó került nehéz helyzetbe, a DISZ információi szerint többeknek is 60 napnál hosszabb ideje tartoznak - mondta Varga Zoltán az MTI kérdésére, azt azonban nem tudta megmondani, hány vállalkozót érinthet a csúszás. Hozzáfűzte: a beruházónak november 20-ig biztosítania kell a jelenleg a munkálatok miatt szünetelő villamosközlekedés újraindítását, de csúszás elképzelhető.
Az MTI-nek az egyik alvállalkozó cég vezetője megerősítette a tartozások tényét. A cégvezető hat-hét vállalkozást említett, amelyről biztosan tudja, hogy a pénzére vár, de a körbetartozások miatt ez több tucat céget is érinthet. A tartozások mértéke egyes cégeknél százmilliós nagyságrendű - mondta, hozzátéve, hogy ők is azt szeretnék elérni, hogy az önkormányzat közvetlenül fizessen az alvállalkozóknak. A debreceni önkormányzat későbbre ígért állásfoglalást az ügyben.