Magyarország gazdasági-pénzügyi állapota adta a központi témát az Egyesült Államok budapesti nagykövetének és az MSZP elnökének találkozóján - közölte az MSZP szerdán.
A párt közleménye szerint az amerikai nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalakis az MSZP elnökénél, Mesterházy Attilánál a párt Jókai utcai székházában tett látogatást. Mint írják, Mesterházy Attila a készülő választójogi törvényről, valamint a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvényjavaslatról is tájékoztatta az Egyesült Államok budapesti nagykövetét.
"A megbeszélés központi témáját az ország gazdasági helyzetelemzése adta, amelynek során Mesterházy Attila nemcsak Magyarország jelenlegi gazdasági-pénzügyi állapotát értékelte, hanem részletesen beszélt a jövő évi költségvetés várható kilátásairól, az egykulcsos adórendszernek és az ebből adódó sokszoros adóemeléseknek az emberek többségét hátrányosan érintő következményeiről" - olvasható a közleményben.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a szerda este az MTI-hez eljuttatott közleményében idézte Eleni Tsakopoulos Kounalakist, aki a kommüniké szerint a találkozó után azt mondta: "nagyon baráti és nyílt megbeszélést" folytatott Mesterházy Attilával "különböző ügyek széles skálájáról", beleértve a Magyar Szocialista Párt álláspontját több kérdésről. Az amerikai diplomata a külképviselet tájékoztatása szerint elmondta, hogy ezen a héten szorosan figyelemmel fogja kísérni az igazságszolgáltatás rendszerét átalakító sarkalatos kérdések vitáját, mivel "az igazságszolgáltatás függetlensége kritikus fontosságú az egészséges demokráciák számára".
Eleni Tsakopoulos Kounalakis a nagykövetségi beszámoló szerint úgy fogalmazott, hogy "a bíróságok politizálódása és a döntéshozás túlzott centralizálása gyengítheti az igazságszolgáltatás függetlenségét." Kitért arra, hogy az amerikai rendszerben jut szerep a politikusoknak, amikor ők választanak ki néhány bírót, ám ezt - mint mondta - a fékek és ellensúlyok erős rendszerével egyensúlyozzák ki, ami magában foglalja a szakma véleményezését és a tudósok értékelését, valamint a bírósági folyamatok és a bírói döntések világos függetlenségét.
Az amerikai nagykövet hangsúlyozta: Magyarország törvényeiről a magyar törvényhozók fognak dönteni, és nincs olyan egyetlen modell, amellyel kizárólagosan lehetne elősegíteni az igazságszolgáltatás függetlenségét; az Egyesült Államokban és más országokban különbözőek a rendszerek - mutatott rá. Hozzátette ugyanakkor, hogy mind az amerikaiak, mind a magyarok osztoznak a demokráciába vetett hitben. "Az olyan rendszer, amelyben a politikusok ellenőrizni tudják a bíróságokat, nincs összhangban közös értékeinkkel. Azt remélem, hogy a magyar törvényhozók, miközben megreformálják a rendszerüket, továbbra is védeni fogják az igazságszolgáltatás függetlenségét" - jelentette ki a követségi közlemény szerint Eleni Tsakopoulos Kounalakis.