Meghátrált a józsefvárosi önkormányzat egy kilakoltatás ügyében
Egyeztetést kezdeményez a józsefvárosi önkormányzat azzal az asszonnyal, aki az olcsó lakhatás reményében kibérelt és lakhatóvá alakított egy lepusztult raktárhelyiséget, majd beköltözött egyedült nevelt gyermekével, mivel azonban szerződést szegett, szerdán kilakoltatták volna. Az asszonyért A Város Mindenkiért csoport (AVM) szervezett ma demonstrációt.
A Város Mindenkié (AVM) csoport 2011. november 2-án egy gyermekét egyedül nevelő nő kilakoltatása ellen tiltakozott a Józsefvárosi Önkormányzat előtt. Az anyuka az olcsó lakhatás reményében kibérelt és lakhatóvá alakított egy lepusztult raktárhelyiséget, majd beköltözött gyermekével, amivel azonban szerződést szegett. A demonstráció hatására Rimán Edina alpolgármester egyeztetést kezdeményezett az érintettel - közülte a civil szervezet.
A csoport által közzétett ismertető szerint Mata Józsefné Borsodból került Budapestre családjával, és lakhatást keresve tavaly nyáron bérbe vett egy, a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában álló raktárhelyiséget. A helyiség felújításával önerőből javított saját és gyermekei helyzetén, és jelentősen növelte a város egyik legszegényebb negyedében található, pusztuló önkormányzati ingatlan értékét. Helyzete rendezésére Mata Józsefné később lakássá történő átminősítési kérelmet nyújtott be, amit az Önkormányzat a szociális szempontok mérlegelése nélkül elutasított, valódi lakhatási alternatívát nem biztosított számára.
A Város Mindenkiért hajléktalanok érdekvédelmét ellátó csoport szerint a Józsefvárosi Önkormányzat néhány hónapja háborút indított az utcán élő hajléktalan emberek ellen, miközben újabb és újabb embereket dob az utcára," állítja a hajléktalan érdekvédő csoport.
Az AVM szerint az önkormányzat elutasító döntése rávilágít a kerületi és az országos lakásgazdálkodás legfőbb hiányosságára, vagyis arra, hogy az alacsony jövedelmű emberek számára alig létezik megfizethető lakhatás. A csoport közleménye szerint Józsefvárosban 488 önkormányzati bérlakás és több mint 1000 nem lakás célú helyiség áll üresen, melyek fenntartására havonta több mint 20 millió forintba kerül a kerületnek.
Magyarországon minden évben több száz családot lakoltatnak ki önkormányzati bérlakásokból és a december 1-i kilakoltatási moratóriumig várhatóan most is több ezren fognak még az utcára kerülni, de Mata Józsefnét nem védi a moratórium, mert hivatalosan raktárhelyiségben él - világítanak rá a jogvédők. A demonstrációt követően Rimán Edina alpolgármester a helyszínen tárgyalást kezdeményezett Mata Józsefné ügyében, melynek eredményeképpen az alpolgármester úgy nyilatkozott, hogy az asszony nem fog az utcára kerülni és az önkormányzat is a helyzet rendezésére törekszik.