2011. november. 02. 21:38 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 02. 21:32 Itthon

Személyeskedő beszólásoktól volt hangos a képviselő-testületi ülés Igalban

Megvonták a bizalmat az igali gyógyfürdő igazgatójától a képviselő-testület viharos, személyeskedő hozzá- és közbeszólásoktól hangos ülésén szerdán, alig több mint egy hét leforgása alatt immár másodszor, ezúttal véglegesen. Az eset miatt a polgármester is kilátásba helyezte lemondását.

Pozsár Sándor igazgató 37 év után - a tavaly egy évvel meghosszabbított szerződésének lejártával - ez év december végén átadja a helyét ma még ismeretlen utódjának. Az új igazgatót pályázat útján választja ki a fürdőt 100 százalékban tulajdonló önkormányzat. A januárban esedékes igazgatóváltás miatt a somogyi város egy évvel ezelőtt megválasztott polgármestere, Varjú László azt mondta: veszélyben látja a szeptemberben indult félmilliárdos fürdőfejlesztés megvalósulását, és kilátásba helyezte lemondását. A testületi ülés előtt egy órával a polgármesteri hivatal udvarán mintegy harmincan a jelenlegi igazgató mellett, s ugyanennyien ellene tüntettek.

A jelenlegi igazgatótól a képviselők előző héten egyszer már megvonták a bizalmat, a héttagú testület két tagja - Varjú László és Simon Andrea, egy éve mindketten a Fidesz-KDNP jelöltjeként szereztek mandátumot - az igazgató megbízatásának egy évvel történő meghosszabbítása mellett, míg az öt független képviselő ellene szavazott, illetve tartózkodott. A polgármester ezt követően élt törvény adta jogával - eljárási hibára hivatkozva megvétózta a képviselő-testület döntését - és ismét a testület elé vitte az ügyet, mondván, úgy döntöttek személyi kérdésről, hogy az érintettől a napirend megtárgyalása előtt nem kérdezték meg: vállalja-e, hogy az az ügyet nyílt testületi ülésen tárgyalják.

Feszültség

A szerdai testületi ülésen a korábbi tüntetők két táborba tömörülve meglehetősen feszült hangulatban hallgatták a polgármester érvelését a jelenlegi igazgató mellett, és indoklását az ismételt szavazás szükségességéről. Noha Varjú László többször is figyelmeztette a hallgatóságot, hogy "ez nem közmeghallgatás", a képviselőkön kívül többen is kérdéseket tettek fel, véleményt nyilvánítottak, személyeskedő, esetenként rágalmazó megjegyezéseket tettek. Az egyik hozzászólót a polgármester utóbbi miatt kiutasította a teremből.

A testületi ülésre meghívták a fürdőfejlesztéshez 200 millió forintot hitelező Nagybajom és Vidéke Takarékszövetkezet elnökét, Kiss Gézát, aki értesülve az első szavazás eredményéről az önkormányzathoz írt levelében és ezúttal is aggodalmának adott hangot, kifejtve, hogy stabil, szakmailag megalapozott, jól menedzselt fürdővezetés mellett látják biztosítva az általuk biztosított hitel megtérülését. A bank elnöke - miként levelében, most is felhívta a képviselő-testület figyelmét arra: "közös érdek, hogy a fejlesztés szerződésszerűen realizálódjon, a fürdő szolgáltatásainak színvonala emelkedjen".

Kiss Géza a testület döntését követően az MTI kérdésére azt mondta: nem szokás ilyen döntést hozni egy ekkora beruházás közepén, de várják az önkormányzattól és a kft.-től, hogy a váltással módosul-e az az üzleti stratégia és hosszú távú pénzügyi terv, ennek alapján mérlegelik majd a további együttműködést - tette hozzá, megjegyezve: ha olyan kockázatok merülnek fel, amelyek veszélyeztetik a hitel visszafizetését, "akkor természetesen a bank felfüggeszti a hitel további folyósítását". Varjú László az ülésen hangsúlyozta: "Igalnak egyetlen kincse a fürdő", amit nem szabad hagyni "elúszni", mert ha a most indult beruházás nem lesz sikeres, akkor "Igalnak óriási problémákkal kell szembenéznie".

A polgármester az MTI érdeklődésére az ülés szünetében úgy fogalmazott: "sötéten látja a jövőt", ugyanis a fürdő jelenlegi igazgatóját nem lehet máról holnapra pótolni. Nagyon rövid időn belül gond lesz a fürdő építésével - tette hozzá Varjú László, aki azzal kapcsolatosan, hogy a döntés miatt már az előző testületi ülésen kilátásba helyezte a lemondását, közölte: "lehet, hogy veszem a kalapomat és felállok. Nem erre szegődtem".

Nem találgatnak

Pozsár Sándor, a 100 százalékban önkormányzati tulajdonú fürdő igazgatója az MTI-nek a fejlesztésről elmondta: a beruházáshoz a gyógyfürdőt üzemeltető - 1999-ben alakult - Igal-Fürdő Üzemeltető és Szolgáltató Kft. nyert 200 millió forintot az Új Széchenyi Terv pályázatán, amelyhez 200 millió forint hitelt vettek fel, kiegészítve mindezt 50 millió forintnyi saját forrással, vállalva a bruttó mintegy 550 milliós beruházás áfafizetési kötelezettségét. A fürdőfejlesztés nem önkormányzati beruházás, azért minden anyagi felelősséget a fürdőt üzemeltető kft. vállal - hangsúlyozta az igazgató, aki - mint mondta - a beruházás zavartalan lebonyolításáért és az üzemszerű működés beindításáért szeretett volna még egy évet a fürdő vezetőjeként eltölteni.

Gellért Attila (független) alpolgármester nemmel szavazott az igazgató mandátumnak meghosszabbítására. "Igal lakossága azért választott meg minket, mert változást akart, különösképpen a fürdőn. Nem a jól működő dolgok megszakításáról van szó, hanem a szemlélet változásáról" - hangoztatta az ülésen. Az MTI-nek azt mondta: még szerdán döntenek a pályázat kiírásáról, "az a cél, hogy ez a fürdő működjön". Azzal kapcsolatban , hogy mi lesz akkor, ha januárig nem találnak megfelelő jelöltet a fürdő élére, azt mondta, nem kíván találgatásokba bocsátkozni.

A tervek szerint a szeptemberben elkezdett, s jövő tavaszra - a fürdő 50 éves jubileumára - elkészülő munkálatok eredményeként kibővülnek és megújulnak az öltözők, új medencékkel, szaunával, kezelőhelyiségekkel, továbbá egy új étteremmel gazdagodik a fürdő.

Hirdetés