2011. október. 27. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 27. 13:58 Itthon

Bíróság elé állt a Sóstó Gyógyfürdő volt vezére

Meghallgatták a Sóstó Gyógyfürdők Zrt. jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolt korábbi vezérigazgatóját, Belus Tamást az ellene indított büntetőperben csütörtökön a Nyíregyházi Városi Bíróságon.

A vádirat szerint Belus Tamás az önkormányzati tulajdonban lévő társaság nevében 2005. március 10-én kontrolling-monitoring rendszer kifejlesztésére három vállalkozási szerződést kötött a másodrendű vádlottal, Bodnár Jánossal, a Nyíregyházi Informatika Kht. ügyvezető igazgatójával. 

Az első és a második szerződésben megjelölt tevékenységet az ügyészség szerint a kht. műszakilag ugyan teljesítette, a harmadik szerződésben megjelölt beüzemelés, a Sóstó Gyógyfürdők Zrt. munkatársainak oktatása, a rendszer üzembe helyezését követő hangolás és értékelés azonban nem valósult meg. Belus Tamás azon magatartásával, hogy a tényleges teljesítéshez nem köthető számlák kifizetéséről intézkedett, a Sóstó Gyógyfürdők Zrt.-nek 13,7 millió forint vagyoni hátrányt okozott - olvasható a vádiratban. 

Az ügyészség szerint Bodnár János ugyanakkor tisztában volt azzal, hogy a szerződésben foglalt kontrolling-monitoring munka harmadik munkaütemének elkészítése nem történt meg, ennek ellenére a számlát kiállította és a teljesítési igazolást is aláírta. A másodrendű vádlott a szerződés teljesítéséért járó összeget a kht. gazdálkodása körében felhasználta annak ellenére, hogy a megkötött szerződések alapján legfeljebb a vállalkozási díj ötven százalékos mértékig lett volna jogosult számlakibocsátásra. Belus Tamást jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, míg Bodnár Jánost jelentős értékre elkövetett orgazdasággal vádolják.

A bíróság csütörtökön hallgatta meg az elsőrendű vádlottat, aki betegsége miatt a per első, nyáron megtartott tárgyalásán nem tudott megjelenni. Belus Tamás fenntartotta az írásban benyújtott vallomását, amelyet két megjegyzéssel egészített ki. Állítása szerint a feljelentők legalább kilenc alkalommal látták az említett szerződéseket, így volt módjuk megismerni azok tartalmát. Hozzátette: arról, hogy a beruházás harmadik üteme nem valósult meg, a tulajdonos önkormányzat mellett a városvezetés és valamennyi közgyűlési képviselő tudott. 

Belus Tamás ugyanakkor hangsúlyozta, a projekt befejezését 2007-ben prémiumfeltételként írta el a tulajdonos, a pluszberuházásokkal járó költségeket ugyanakkor lefedték az eredeti beruházás költségei. Bírói kérdésre az elsőrendű vádlott azt mondta, hogy a zrt.-nél nem voltak meg a szükséges személyi és tárgyi feltételek, hogy teljesíteni tudja a szerződésben foglalt kötelezettségeit. A büntetőper tanúk meghallgatásával folytatódik a nyíregyházi bíróságon.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.