Több ezren tüntettek ma a kormány felsőoktatási tervezete ellen az oktatási államtitkárság előtt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által szervezet demonstráción. A hallgatók célja az volt, hogy közösen álljanak ki a magyar felsőoktatás jövőjéért. A hvg.hu helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a demonstráción jelképesen eltemették a magyar felsőoktatást.
A demonstráción a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a HÖOK intézményi képviseletei és az európai hallgatókat tömörítő ESU képviselői mellett a doktoranduszok és a rezidensek képviselői, szakszervezeti vezetők, valamint több nagy felsőoktatási intézmény rektora is részt vett.
A Szalay utca és a Kossuth tér sarkáig állt a tömeg, többféle transzparenssel vettek részt a hallgatók "Ha én rózsa volnék, másképp törvénykeznék", Ébresszük fel Csipkerózsikát az álomból", a "Mozgalom veled van, a mozgalom szabad" feliratokkal - mondta a hvg.hu helyszínen tartózkodó tudósítója, aki szerint a demonstráción szólt a zene, többek között lejátszották a Kicsi, gyere velem rózsát szedni című dalt is. Tudósítónk szerint tucatnyi rendőr volt a helyszínen, de csak a közlekedés irányításában vettek részt.
A demonstrálók közül sokan rózsát tartottak a kezükben. A kezdés után a főszervező azt mondta, több tízezren voltak a tüntetők. A program elején megemlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc során meghalt egyetemistákról, majd a Miskolci Egyetem és a Nyugat-magyarországi Egyetem hallgatói önkormányzatának képviselői szólaltak fel. Arról beszéltek, hogy a felsőoktatási törvény tervezete bújtatott tandíjat vezetne be, illetve vidékellenesnek is tekinthető.
A demonstráció során a hallgatók többször sürgették Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár menesztését is. Nagy Dávid, a HÖOK elnöke a szervezők által mintegy tízezer fősre becsült tömeg előtt úgy fogalmazott: másfél év után egyértelműen látják, hogy a felsőoktatás háza táján "rossz ácsokra és kőművesekre" bízták a munkát. Ha omlik a vakolat, ha dőlnek a falak és lassan a fejükre szakad a tető, nincs más megoldás, új szakembert kell hívni - tette hozzá.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke azt mondta, fontos, hogy közösen határozzák meg, milyen keretek között szeretnének élni, tanulni. Nem csak élhető magyar egészségügyre, hanem élhető felsőoktatásra van szükség. Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta, ha eredményt akarnak elérni, akkor össze kell fogni. Az érdekvédő arra a kérdésre vár feleletet Hoffmann Rózsától, nem gondolja-e, hogy ideje felállni.
A demonstrációra norvég hallgatók videóüzenetet küldtek, szolidaritását fejezte ki a 38 országot tömörítő európai hallgatói szervezet, ESU elnöke is. Allen Pal "csúnya mérföldkőnek" nevezte a magyar felsőoktatási törvény tervezetét, amely morálisan és gazdaságilag is elszegényítene egy generációt. Hozzátette: arra kérik az Európai Bizottságot, vizsgálja meg a magyar kormány tervezetét, amellyel röghöz kötné a hallgatókat.
Beszédet mondott a Szegedi Tudományegyetem képviselője, illetve a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének vezetője is. Tudósítónk szerint a beszédek között egy kivetítőn a felsőoktatási törvény egy-egy tervezett intézkedését mutatták be. "Ideje befejezi a betyárkodást a felsőoktatásban" - hangzott el a demonstráció színpadán, ahol a Budapesti Műszaki Egyetem, a Corvinus Egyetem és az ELTE képviselői is felszólaltak. Ott volt a résztvevők között Bódis József, a Magyar Rektori Konferencia elnöke is.
A demonstráció végén jelképesen eltemették a magyar felsőoktatást, amelyet egy koporsó jelképezett. A koporsó a tüntetők sorfalán keresztül haladt át a tömegen, a sorfalban állók fáklyákat adtak át egymásnak. Később a koporsót megkoszorúzták a vidéki egyetemek és szervezetek képviselői.
A HÖOK a készülő javaslatból elfogadhatatlannak tartja a tervezett hallgatói szerződést, amelynek értelmében a végzett diákoknak, ha külföldre mennek és ott meghatározott időnél többet töltenek, vissza kell fizetniük képzésük költségeit. Elfogadhatatlannak tartja a HÖOK az önköltséges képzést is. A demonstráció után tartott sajtótájékoztatón Nagy Dávid HÖOK-elnök elmondta, hogy folytatódnak a tárgyalások a felsőoktatási intézmények képviselői és a kormány között a tervezetről.